W marcu TVP znów będzie emitować "Magazyn kryminalny 997". Ale już bez Michała Fajbusiewicza, który był autorem tej audycji od jej powstania w 1986 roku, a od 1990 roku także prowadzącym.

Reklama

Powrotu magazynu na antenę TVP nikt z Fajbusiewiczem nie uzgadniał. - To przykre - mówi nam Michał Fajbusiewicz. - Mógł ktoś chociaż ze mną porozmawiać. Jestem przecież autorem tego programu i to jest bezdyskusyjne - stwierdza dziennikarz. Przyznaje, że tworzył "Magazyn kryminalny 997" jako etatowy pracownik telewizji, nie mam więc do niego praw majątkowych. - Chodzi przede wszystkim o dobre imię, nie o żadne pieniądze - podkreśla Fajbusiewicz.

- Sądzę, że ten program może być plagiatem mojego, ale żeby wejść na drogę sądową, musiałbym dostać wsparcie kogoś, kto się zna na prawie autorskim. Inaczej to jest kopanie się z koniem. Ja, samotny dziennikarz, miałbym się siłować z korporacją i wystawiać na ataki? - pyta retorycznie. Dodaje, że nie wie, czy będzie miał siłę oglądać powracający "Magazyn kryminalny 997".

Nowym prowadzącym będzie Dariusz Bohatkiewicz. Program będzie emitowany od 8 marca w czwartki o godz. 23.05.

- Jest to dla mnie nie lada wyzwanie. Wychowywałem się na tym programie. Nie ukrywam, że zastąpienie Michała Fajbusiewicza będzie wyzwaniem, ale kiedyś byłem w podobnie jak nawet nie trudniejsze sytuacji, bo jadąc na wojnę musiałem zastąpić Waldemara Milewicza - mówi w rozmowie z dziennik.pl Bohatkiewicz.

Powrót programu potwierdza prezes Kurski. – Niech pani popatrzy na te twarze. Przecież Bohatkiewicz to jest wykapany, taka sama twarz jak Fajbusiewicza – powiedział.

Program prowadzony przez Michała Fajbusiewicza po kilkuletniej przerwie powrócił na antenę TVP2 5 października 2017. Kolejny odcinek miał zostać wyemitowany w czwartek 12 października o godz. 22.40. Widzowie zamiast niego zobaczyli dokument "Uchodźcy. Dochodowy interes". W ramówce nie było też zapowiedzi kolejnego odcinka programu.

Jak mówiła wówczas w rozmowie z dziennik.pl osoba z produkcji programu nic nie zapowiadało, że program zniknie z anteny. – Mieliśmy zebranie podsumowujące ten pierwszy odcinek, na którym usłyszeliśmy, że jest bardzo dobrze i będzie jeszcze lepiej. Średnia oglądalność wynosiła 514 tys., a w najwyższym momencie, czyli pod koniec ponad 800 – mówiła.

"Magazyn kryminalny 997" debiutował na antenie TVP w październiku 1986 roku. Pierwszym prowadzącym do 1990 roku był płk. Jan Płócienniczak. Potem do 2010 roku Michał Fajbusiewicz. W 2009 roku przez chwilę prezentowany był na antenie TVP Info, po czym wrócił znowu do TVP2. Od 2013 roku pod nazwą "997 - Fajbusiewicz na tropie" nadawany był przez Polsat Play, a od 2016 - na kanale CI Polsat można było oglądać program "Całą prawda o zbrodni". Fajbusiewicz wystąpił gościnnie na płycie rapera O.S.T.R.