Laureatem przyznanej po raz pierwszy Międzynarodowej Nagrody Instytutu Wacława Felczaka Strażnik Wartości - CUSTOS VIRTUTUM został arcybiskup Marek Jędraszewski.

Reklama

Laureatem nagrody Strażnik Pamięci w kategorii "mecenas" zostały Polskie Linie Lotnicze LOT, jako "instytucję" nagrodzono Stowarzyszenie Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu, a w kategorii "twórca" nagrodzono dramaturga, scenarzystę i felietonistę Wojciecha Tomczyka za "odwagę mówienia rzeczy najważniejszych".

Na warszawskim Zamku Królewskim w czwartek odbyła się gala wręczenia nagród Strażnik Pamięci 2019. To inicjatywa tygodnika "Do Rzeczy", który nagradza osoby i instytucje w sposób szczególny dbające o odnowienie, przechowanie lub przywrócenie pamięci o ważnych wydarzeniach z przeszłości Polski.

Doroczne nagrody tygodnika "Do Rzeczy" nazwane Strażnik Pamięci są przyznawana w trzech kategoriach. W kategorii "twórca" wyróżnienie otrzymuje osoba lub osoby fizyczne, które przyczyniają się do odnowienia pamięci. W kategorii "instytucja" tytuł Strażnika Pamięci przyznawany jest muzeom, stowarzyszeniom, fundacjom oraz organizacjom - które zostały powołane lub w minionym roku podjęły nowe inicjatywy służące realizacji celów konkursu. W kategorii "mecenas" nagrodę otrzymuje podmiot publiczny lub komercyjny, w szczególny sposób materialnie wspierający dbałość o pamięć historyczną.