Inne
Reklama

Choć pierwszy okaz nieznanej wcześniej ryby z rzędu sumokształtnych wyłowiono ponad 20 lat temu na terenie Caracas, dopiero teraz badaczom udało się ustalić tożsamość gatunku i ustalić jego pokrewieństwo z innymi rybami. Nowy gatunek suma ochrzczono Lithogenes wahari.

- Pod względem morfologii ryba była tak dziwna, że nie pasowała do żadnej znanej nam kategorii taksonomicznej - opowiada Scott Schaeffer, ichtiolog z nowojorskiego Muzeum Historii naturalnej, współautor odkrycia. - Ryba wyglądała, jakby przejechała ją ciężarówka. Zaintrygowani naukowcy rozpoczęli poszukiwania kolejnych okazów. W końcu, podczas wyprawy nad rzekę Cuao (jeden z dopływów Orinoko), badaczom udało się znaleźć 84 okazy. Co ciekawe, ryby znajdywały się nie w wodzie, ale na niemal pionowych ścianach skał rzecznego nadbrzeża.

Jak wykazały dalsze badania, nowo odkryty gatunek łączy w sobie cechy przedstawicieli dwóch zupełnie różnych rybich rodzin z rzędu sumokształtnych. Podobnie jak ryby z rodziny zbrojnikowatych L. wahari posiada kostną zbroję na ogonie oraz głowie

Z kolei z rodziną Astroblepidae łączą ją silne płetwy brzuszne, które wraz z przysysającym się psykiem umożliwiają rybie wspinanie się w gorę po kamieniach. Zdaniem naukowców, alpinistyczne umiejętności przydają się, gdy na skutek suszy lub silnych opadów poziom wody w rzekach ulega silnym wahaniom.