Reklama

Do tych ciekawych wniosków doprowadził eksperyment, przeprowadzony przez badaczy z Glasgow University oraz magazyn naukowy "New Scientist". Wzięło w nim udział ponad tysiąc czytelników pisma. Ochotników poproszono, by przesłali naukowcom swoje zdjęcie oraz by wypełnili szczegółowy kwestionariusz dotyczący cech osobowości. Trzeba było odpowiedzieć na pytanie czy jest się wierzącym, godnym zaufania, czy ma się poczucie humoru i czy ma się szczęście.

Na podstawie wyników kwestionariuszy, badacze wybrali tych uczestników badania - zarówno kobiety, jak i mężczyzn - którzy osiągnęli maksymalne wyniki w zakresie poszczególnych wymiarów osobowości. Następnie zdjęcia poddano komputerowej obróbce i "zlano" w jedno. - Np. gdy na jednym zdjęciu była osoba z krzaczastymi brwiami, a na drugim - z głęboko osadzonymi oczami, wówczas portret po przeróbkach przedstawiał człowieka posiadającego obie te cechy - wyjaśnia dr Rob Jenkins, psycholog z University of Glasgow, współautor badań. W ten sposób badacze połączyli np. zdjęcia kobiet, które oceniały się jako wyjątkowych pechowców.

Następnie tak obrobione zdjęcia opublikowano w sieci i poproszono internautów o wskazanie osób szczęśliwych, wierzących, pełnych humoru oraz godnych zaufania. Co wykazały badania? Przede wszystkim, że o wiele łatwiejsza do odczytania jest twarz kobiet. Łącznie 70 proc. internautów było w stanie zidentyfikować twarze szczęściarek, a 73 proc. - Kobiet wierzących. We wcześniejszych badaniach twarze kobiet godnych zaufania było w stanie rozpoznać 54 proc. respondentów. Jednak , gdy przyszło do oceny kompozycji twarzy mężczyzn, wówczas internauci prawie zawsze odpowiadali błędnie.

- Wyniki badań są fascynujące - stwierdził dr Jenkins w wywiadzie dla BBC News - wykazały one bowiem, że faktycznie wiążemy pewne rysy twarzy z konkretnymi cechami osobowości. Naukowiec dodaje, że bīć może między cechami osobowości, a wyglądem istnieje korelacja, gdyż obie rzeczy są w pewnym stopniu zależne od naszych genów.