Inne
Reklama

Na przyciągnięcie wolontariuszy do organizacji pozarządowych sposobów są tysiące, co jednak, gdy czas nagli, a rąk do pracy brakuje? Zazwyczaj z pomocą przychodzi internet. Moc globalnej sieci jest wtedy nie do przecenienia. Niemal codziennie pojawiają się serwisy namawiające do wsparcia przeróżnych projektów, wtedy zazwyczaj wystarczy jeden ruch myszką. W przypadku inicjatywy ustawodawczej niestety nie jest to takie proste, tu elektroniczny podpis na stronie internetowej z punktu widzenia prawa jest nieważny.

Na nietypowy pomysł zaktywizowania ludzi do działania na rzecz polskiej przyrody wpadł Greenpeace, słynący już z niecodziennych działań. Ekolodzy zachęcają do włączenia się w akcję "Oddajcie Parki Narodowi" planując rozbieraną sesję zdjęciową, w której udział wezmą fani profilu organizacji na Facebooku. Zdjęcia rozpoczęły się już we wtorek 12.10.2010 w Warszawie. Podobno udział w niej może wziąć każdy, kto chce zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy mającej chronić m.in. Puszczę Białowieską. Liczba osób, które znajdą się na plakacie jest jednak ograniczona, więc obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy.

"To prawda. Poszukujemy 6 odważnych osób chętnych do wzięcia udziału w zabawnej, frywolnej sesji zdjęciowej dla Puszczy Białowieskiej. Nagie zdjęcie grupy osłoniętej jedynie tabliczką informacyjną znajdzie się na plakacie zachęcającym do wyjścia na ulicę i zbierania podpisów pod inicjatywą >>Oddajcie Parki Narodowi<<. Płeć, wiek, rozmiar czy kolor oczu nie mają znaczenia" - tak Greenpeace reklamuje zbliżającą się sesję. To nie pierwszy tego typu projekt ekologów. Z jeszcze większym rozmachem i przy udziale znanego artysty-fotografa Spencera Tunicka, odbyły się nagie sesje na lodowcu i we francuskich winnicach, angażujące setki wolontariuszy.

Wszystkie działania organizacji w Polsce mają dziś jeden cel: zachęcić do włączenia się do zbiórki podpisów pod inicjatywą obywatelską. Przypomnijmy, by projekt trafił do sejmu, konieczne jest zebranie aż 100.000 do 5 listopada. Ekolodzy szacują, że pod inicjatywą złożyło swój podpis już ok. 50.000 Polaków. Zbiórka prowadzona jest codziennie w wielu miastach jednocześnie, aby jednak projekt się powiódł, znacznie więcej osób musi wyjść na ulicę.

Podpisy zbierają prawie wszystkie liczące się organizacje ekologiczne w Polsce, m.in: WWF, Greenpeace, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i wiele innych. "Z doświadczenia wiemy, że wystarczy godzina by zapełnić formularz co najmniej 15 podpisami. Każdy może przyłączyć się do nas i zbierać je z nami. To świetne doświadczenie" - mówi Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska.

Puszcza Białowieska jest ostatnim naturalnym lasem nizinnym na terenie Europy. Niestety zaledwie 17% jej powierzchni to park narodowy. Tylko w tym roku na terenie Puszczy planuje się wycinkę kilkudziesięciu tysięcy drzew. Znaczna ich część stanowi ważne siedlisko rzadkich zwierząt. Organizacje pozarządowe apelują, by docelowo cała Puszcza została objęta ochroną. Zanim sprawa parków trafi do Sejmu, pod obywatelskim projektem nowej ustawy musi podpisać się 100.000 osób. Inicjatywę można wesprzeć na tydecydujesz.org, skąd również do pobrania jest gotowy do druku formularz.