Najstarszy znany kalendarz Majów, znaleziony w zabytkowym budynku na terenie Gwatemali, nie daje podstaw do oczekiwania rychłego końca świata - wynika z publikacji w "Science".

Reklama

W ruinach Xultun - jednego ze starożytnych miast w Gwatemali - amerykańscy archeolodzy odkryli najstarszy znany kalendarz Majów, pochodzący z IX w. Kalendarz ten uwzględnia cykle Księżyca, a najprawdopodobniej również Marsa i Wenus - poinformowali na konferencji prasowej na temat odkrycia William Saturno z Boston University i David Stuart z University of Texas.

Ich odkrycie dyskredytuje teorię, zgodnie z którą na grudzień 2012 r. Majowie przewidzieli koniec świata. Zwolennicy teorii nieodległej apokalipsy mówili, że rok 2012 stanowi zakończenie ostatniego spośród 13 "baktunów" - jednostek czasu lub cykli, trwających po 400 lat - które składały się na kalendarz Majów.

Tymczasem kalendarz odkryty w Xultun w Gwatemali zawiera baktunów aż siedemnaście. Stuart uważa, że metoda pomiaru czasu u Majów zakładała korzystanie z cykli o wiele większych niż baktuny. Kalendarz Majów będzie działał przez kolejne miliardy, tryliony, oktyliony lat - podkreślał badacz, cytowany przez agencję EFE.

Hieroglify znalezione w Xultun są o kilkaset lat starsze od kalendarzy i tablic astronomicznych z tzw. kodeksu drezdeńskiego - rękopiśmiennego dokumentu, zawierającego informacje astronomiczne i będącego zabytkiem cywilizacji Majów. Powstał on na początku XIII w. i był prawdopodobnie kopią wcześniejszego rękopisu, pochodzącego z V-IX w. Jako jeden z niewielu przetrwał okres niszczenia ksiąg dotyczących Majów przez europejskich duchownych w XVI w.

Reklama

Dom, na którego ścianach odkryto najnowszy kalendarz, stanowił część dużego kompleksu mieszkalnego.

Choć dawny ośrodek majański Xultun, leżący dziś głęboko w lesie deszczowym, odkryto już niemal wiek temu, na zbadanie wciąż czeka ogromna jego większość - zauważył Saturno. Badacz powiedział przy tym o czekającym wciąż na odkrycie, wielkim bogactwie materiałów naukowych, które pozostają w Gwatemali na terenie dawniej zamieszkiwanym przez Majów.