W cieniu wojny na „małpki” rozpoczęła się o wiele poważniejsza wojna o ustawę komptencyjną. Ma ona pozbawić prezydenta władzy blokującej i przeszkadzającej PO - i to już przed końcem kadencji. W tej sytuacji warto śledzić merytoryczne wypowiedzi Komorowskiego, choć Palikot także nie jest jakimś marginesem, ale samym centrum tej walki. A jego„małpki” mają przykryć nie tylko jego własne kłopoty z legalnością finansowania kampanii, ale przede wszystkim ponownie zmobilizować elektorat PO, żeby zrozumiał, iż Lecha Kaczyńskiego (i w ogóle „kaczory”) należy ograniczyć, likwidować, niszczyć w zgodzie z konstytucją lub choćby mimo niej, w zgodzie z dobrym smakiem lub choćby mimo niego.

Reklama

Entuzjazm dla Palikota ponownie sugerującego, że Lech Kaczyński jest alkoholikiem, wyrażany przez zaangażowanych emocjonalnie w politykę polskich artystów (zachęcam do przeczytania ironicznych i krotochwilnych wypowiedzi Marka Kondrata, Janusza Panasewicza czy Anny Korcz dla „Dziennika”), pokazuje, że ta strategia mobilizowania cywilów wciąż jeszcze działa i wciąż jest skuteczna.

Tak samo jak Kaczyńscy mają swój elektorat frustratów, którzy przełkną i nagrodzą każdą czysto negatywną kampanię przeciwko PO - nawet tę obecną, prowadzoną we wszystkich mediach za grube miliony złotych w czasach kryzysu, nad którego społecznymi kosztami Kaczyńscy tak ubolewają - tak samo PO ma swój front autorytetów pism ilustrowanych (nieraz zresztą ludzi w swoim zawodzie poważnych, bo np. Marek Kondrat był w końcówce lat 70. i w latach 80. jednym z najwybitniejszych polskich aktorów).

Za pomocą Palikota i frontu autorytetów pism ilustrowanych Platforma Obywatelska dociera do części ludu trochę bardziej zadowolonej z życia, niż część ludu czytająca „Nasz Dziennik” i słuchająca Radia Maryja, do której PiS dociera ze swoim przekazem ośmielania frustracji i resentymentu. W ten sposób lumpenliberalizm zderza się z lumpenkonserwatyzmem, a Palikot i Kurski, którzy obsługują tę wojnę w imieniu PO i PiS, zapewniają życie wieczne w polskiej polityce sobie i swoim formacjom.