Polska i Izrael to bliscy sojusznicy - tak wizytę premiera Beniamina Netanjahu w Polsce i relacje obu krajów podsumowuje Szewach Weiss. Były ambasador Izraela w naszym kraju w rozmowie z Informacyjna Agencją Radiową zaznaczał, że spotkanie obu premierów było podkreśleniem przyjacielskich relacji łączących oba kraje. Rozwijają się cały czas, na wszystkich polach. W polityce: przy okazji działalności w Unii Europejskiej i w ONZ-cie, gospodarcze- podkreślał Szewach Weiss.

Reklama

Otwarciem nowej wystawy o zagładzie Żydów w Oświęcimiu premier Izraela zakończył swoją wizytę w Polsce. To jedna z ważniejszych ekspozycji na terenie dawnego obozu Auschwitz - Birkenau, bo ukazuje Holokaust- mówi Szewach Weiss.

Na wystawie mówiącej o zagładzie Żydów wyeksponowano między innymi ponad 4 miliony imion i nazwisk osób zabitych podczas Holokaustu, które zgromadził instytut Yad Vashem. Otwierają ją cytaty byłych więźniów i fragmenty żydowskich modlitw. Wzbogacona jest w dźwiękową relację świadków wydarzeń. Przygotowanie nowej ekspozycji w 27. bloku nazistowskiego obozu trwało cztery lata. Dotychczasowa wystawa pochodziła z 1967 roku.