Nieustanne kłótnie i przepychanki oraz rozgrywki partyjne, to nie jest powołanie polityków. Brak porozumienia liderów partyjnych odbija się na podziale społeczeństwa. Tak źle jeszcze nie było. Co nas obchodzą kłótnie polityków i ich cyniczne gry? Politycy powinni służyć narodowi, a służą tylko bożkowi władzy. Jedni chcą utrącić drugich, żeby tylko rządzić dla samego rządzenia - ocenił w "Rzeczpospolitej" bp Tadeusz Pieronek.

Zdaniem duchownego Polacy powinni uodpornić się na politykę i iść swoją drogą. Jaki będzie 2014 rok?

Aż strach pomyśleć. Rozpoczną się wybory, który pewnie wiele wyjaśnią. Frekwencja w najbliższych wyborach będzie dużo niższa niż wcześniej, bo ludzie są już zdegustowani i zdezorientowani - uważa bp Pieronek.

To nie był łatwy rok dla Kościoła, ale zdaniem biskupa oparł się on złu

Mimo oskarżeń pod adresem Kościoła, prawdziwych i nieprawdziwych, wiernych nie udało się zrazić. Świątynie wciąż są pełne ludzi dlatego, że Polacy nie wierzą w bzdurne ataki na Kościół... - stwierdził duchowny.

Schizofrenią jest robienie z Kościoła siedliska zła przez pryzmat kilku karygodnych wydarzeń - bp Tadeusz Pieronek

Były sekretarz Episkopatu Polski uważa, że papież Franciszek zasłużył sobie na miano "Człowieka Roku 2013". Biskup Pieronek ma nadzieję, że okaże się on gigantem Kościoła. 

Zdaniem duchownego Kościół powinien żyć ubogo i nie przywiązywać wagi do pieniądza i dóbr materialnych.

Czy zatem koperta musi być niezbędnym elementem kolędy?

Ludzie nie powinni się wysilać z dawaniem pieniędzy po kolędzie. To nieformalny, nieobligatoryjny zwyczaj. Indywidualna sprawa każdej rodziny i parafii. Są parafie biedne, ale są też rodziny biedne. Niektóre rodziny powinny dostawać ofiarę, a nie przekazywać ją księdzu. Niestety czasem zdarza się wyrodny kapłan, który wykorzysta sytuację dla wzbogacenia się - stwierdził bp Pieronek.

Biskup skrytykował w rozmowie z "Rz" ideologię gender, która wchodzi bardzo głęboko w naturę człowieka.

Męskość i kobiecość ma być usunięta z języka prawnego. Matka i ojciec mają zostać zastąpieni rodzicem pierwszym i rodzicem drugim. Dziecko genderowców nie rodzi się, ale jest przedmiotem produkcji. Polski rząd powinien sprzeciwiać się gender, a nie dawać opętać się tej chorej i niebezpiecznej ideologii - tłumaczył hierarcha.

Gender wychodzi z niewłaściwego pojmowania wolności. W radykalnej wersji nie uznaje Boga, jego przykazań, prawa natury, sprzeciwia się wszelkim trwałym związkom międzyludzkim. Dla genderystów absurdem jest chrześcijańska nierozerwalność małżeństwa. Wszystko jest ukierunkowane na to, żeby robić co się chce. To co w tej ideologii jest pożyteczne ginie w mroku otoczek, które sprowadzają się do zmiany świata i postawienia go na głowie. Gender chce dokonać rewolucji obyczajowej. Ale to się mu nie uda. Jak każda mroczna ideologia gender nie ma przyszłości - ocenił bp Tadeusz Pieronek.

Ostro zareagował również na wyznanie feministki, która w telewizji zapowiedziała, że w wigilię usunie ciążę.

Tą panią powinien zająć się prokurator. Publicznie naruszyła prawo zapowiadając mord na własnym dziecku - stwierdził biskup.