Ewa Kopacz od razu chwyciła byka za rogi. Tak wizytę szefowej rządu w Berlinie, gdzie spotkała się z kanclerz Angelą Merkel, komentował w Polskim Radiu 24 Michał Maliszewski, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy. Jak powiedział, Merkel i Kopacz rozmawiały o sprawach ważnych i konkretnych. Nie była więc to wizyta zapoznawcza, a przywódczynie od razu przeszły do rzeczy - zauważył Michał Maliszewski.

Reklama

Podczas spotkania w Berlinie była mowa między innymi o pakiecie klimatycznym. Na wspólnej konferencji prasowej Ewa Kopacz podkreślała, że na unijnym szczycie poświęconym pakietowi będzie bronić Polski przed wzrostem cen energii. Kanclerz Niemiec odpowiadała, że o sprawie pakietu klimatycznego trzeba będzie intensywnie rozmawiać. Jak oceniła, jest gotowość, aby wspólnie szukać rozwiązań.

Kopacz rozmawiała z Merkel też o sytuacji na Ukrainie. Szefowa polskiego rządu podkreślała na konferencji, że Niemcy i Polska są zgodne, że Europa musi mówić w tej sprawie jednym głosem. Polska premier deklarowała też pomoc dla Ukraińców, aby - jak się wyraziła - ich kraj stał się za chwilę pełnowartościowym członkiem Unii Europejskiej.

ZOBACZ TAKŻE: Kopacz o budżecie: Oszczędny, a nie wyborczy>>>