Prawo i założenia religii islamskiej wymagają reformy, nie przystają do obecnej rzeczywistości- mówił w Radiu Gdańsk Selim Chazbijewicz - Tatar i muzułmanin.
Zdaniem profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, podstawy islamu sięgają ósmego wieku. Teraz konieczna jest ich zmiana. Przypomina, że nie wszyscy muzułmanie żyją na koszt społeczeństw europejskich, wielu z nich jest wykształconych i pracuje. Zdaniem Selima Chazbijewicza, ci, którzy nie chcą się asymilować ze społecznością, w której żyją, powinni być w humanitarny sposób wydalani do swoich krajów.


Reklama

Zdaniem profesora Chazbijewicza, asymilacja muzułmanów ze społeczeństwem krajów, w których żyją, jest naturalna i konieczna. Jak mówił, muzułmanin, żyjący w kraju nieislamskim, powinien się dostosować do otoczenia także wyglądem - to zasada, wprowadzona przez Mahometa. Według profesora Chazbijewicza, stereotyp terrorysty-muzułmanina jest niesprawiedliwy. Utożsamianie terroryzmu wyłącznie z islamem jest błędem. Nie wszyscy muzułmanie są terrorystami i nie wszyscy terroryści są muzułmanami - podkreślił.

ZOBACZ TAKŻE: Trwa obława na terrorystów, którzy napadli na "Charlie Hebdo">>>