Nastroje społeczne w Europie kształtowane są przez kryzys migracyjny - tak ocenia europeista z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Jego zdaniem w krajach Unii Europejskiej coraz więcej zwolenników mają poglądy skrajnie prawicowe, liberalizm jest w defensywie. W ostatnich wyborach samorządowych we Francji wygrał prawicowy Front Narodowy Marine Le Pen.

Reklama

Według prof. Wawrzyka zwrot w prawo można zauważyć w innych krajach europejskich. Czynnik uchodźców decyduje o kształcie sceny politycznej we wszystkich państwach europejskich, tak będzie do czasu gdy przywódcy znajdą sposób na rozwiązanie tego kryzysu dodaje Wawrzyk.

Sprawa uchodźców w Polsce jest marginalna, ale tylko dlatego, że do nas nie napływają tysiące ludzi dodaje prof. Wawrzyk. Polska nie ma problemy z duża falą migrantów, a relokacja prawdopodobnie nie będzie zrealizowana i z każdym tygodniem sprawa uchodźców z polskiej perspektywy jest coraz mniej ważna - istotne są sprawy socjalne ocenia profesor Wawrzyk.

Według profesora Piotra Wawrzyka z perspektywy Stanów Zjednoczonych, kryzys migracyjny jest problemem tylko europejskim. Na wybory prezydenckie i na politykę Stanów Zjednoczonych uchodźcy nie mają wpływu. Jak dodaje europeista tuż po zamachach w Paryżu Amerykanie stwierdzili, że nie przyjmą imigrantów czyli wycofali się z wcześniejszej deklaracji. Do końca tego roku tylko do Niemiec dotrze milion imigrantów.