Tak, to bardzo prawdopodobne. Jeśli PiS będzie kontynuował swoją antyeuropejską politykę, wezwiemy do referendum. Tak, by Polacy mieli szansę potwierdzić, że chcą być częścią Unii. Referendum będzie najlepszą odpowiedzią na to, co psuje PiS - mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym".

Reklama

Najlepszą odpowiedzią na działania antyeuropejskie PiS-u, najlepszą odpowiedzią jest odpowiedź całego narodu, w referendum - wyjaśniał swoje słowa w programie Moniki Olejnik. - Jeśli PiS będzie działał antyeuropejsko i wyprowadzał Polskę z UE, to na to Polacy powinni odpowiedzieć: nie ma na to zgody. Najlepszą powszechną odpowiedzią jest referendum.

Na te słowa zareagował minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, gość porannej rozmowy w TVN24.

Nie mamy żadnej antyeuropejskiej retoryki, nie chcemy wyprowadzić Polski z Unii Europejskiej, to są wszystko jakieś dziwaczne zarzuty opozycji. Jesteśmy wiarygodnym członkiem UE, prowadzimy dyskusje, rozmowy, uczestniczymy we wszystkich spotkaniach, uczestniczymy w podejmowaniu decyzji europejskich na temat Turcji, na temat innych kwestii. Pani premier uczestniczy we wszystkich szczytach europejskich, nie ma takiego problemu (...) Absolutnie nie ma planu przeprowadzania referendum - stwierdził Waszczykowski.

PAP / Radek Pietruszka