Kompromitacja! Polski generał przegrał wojnę w cztery dni! Wojska wroga okrążyły Warszawę”. To tytuł tekstu, który można przeczytać na internetowej stronie „Super Expressu”. Jest to nawiązanie do niedawno zakończonych ćwiczeń sztabowych Zima-20, o których informowali prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak. Konferencja była lakoniczna, a jej główny przekaz taki, że ćwiczenia się odbyły.
Reklama
Pod tekstem na SE.pl nikt nie jest podpisany. Dwa dni przed tą publikacją wywiadu „Super Expressowi” udzielił minister Błaszczak. Nie była to rozmowa, w której polityk jest dociskany, bo szef MON starannie dobiera media, z którymi rozmawia. Skąd więc nagle taki atak na resort, a dokładniej na szefa sztabu gen. Rajmunda Andrzejczaka?

Teorie spiskowe

Gdyby ktoś lubił teorie spiskowe, to mógłby zrekonstruować taki przebieg wydarzeń: w mediach zaczęły pojawiać się przecieki, że w ćwiczeniach Rosjanie rozbili nas w cztery dni. I to mimo tego, że scenariusze walk uwzględniały użycie sprzętu, który niedawno zakontraktowaliśmy, lecz którego przez długie lata mieć jeszcze nie będziemy, np. samolotów F-35.
Reklama
Wśród najbliższych pracowników ministra Błaszczaka przecieki o takim wydźwięku są postrzegane jako zagrożenie wizerunkowe. Tak więc odpala się wrzutkę i z szefa sztabu, z którym ministrowi zdecydowanie nie po drodze, robi się kozła ofiarnego.