Jerzy Kropiwnicki pożegna się ze stanowiskiem prezydenta Łodzi. Wczoraj łódzka komisja wyborcza poinformowała, że za jego odwołaniem głosowało w referendum ponad 95 proc. mieszkańców. Frekwencja wyniosła zaledwie 22 proc.

Reklama

Potem premier powoła komisarza, który będzie zarządzał Łodzią do czasu wyborów samorządowych. Te odbędą się prawdopodobnie na przełomie października i listopada. Kto będzie rządził do tego czasu? "Premier nie podjął jeszcze decyzji, dopiero co wrócił z urlopu" – tłumaczy Paweł Graś.

Miasto dla Platformy

W kuluarowych rozmowach wymienia się kilka nazwisk kandydatów na komisarza. Jednym z nich jest Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi z ramienia Platformy Obywatelskiej. Innym radny z tego ugrupowania Jan Mędrzak.

Kolejny scenariusz mówi o Joannie Skrzydlewskiej, która obecnie jest eurodeputowaną PO. Skrzydlewska pracowała w łódzkim magistracie, była nawet koordynatorem zespołu doradców prezydenta Jerzego Kropiwnickiego. W sprawnym wejściu w życie urzędu miałby jej pomóc Włodzimierz Tomaszewski, pierwszy wiceprezydent Łodzi, który dzięki temu mógłby zachować stanowisko. Dlaczego? Bo przegrane przez Kropiwnickiego referendum oznacza, że z urzędu muszą odejść również jego zastępcy. Za Skrzydlewską miałby przemawiać także fakt, że jest ona protegowaną Mirosława Drzewieckiego. W czasie gdy była posłanką, dzieliła z nim biuro poselskie.

Miejsce dla ministra

Z naszych informacji wynika, że Joanna Skrzydlewska ma znacznie większy apetyt polityczny i nie wyklucza startu w wyborach na nowego prezydenta Łodzi. Gdyby zdecydowała się na taki krok, wówczas najprawdopodobniej wystartowałaby jako kandydatka niezależna. Przeszkodą w realizacji tych ambitnych planów może jednak okazać się fakt, że Platforma wolałaby na stanowisku prezydenta Łodzi jakąś bardziej znaną postać. Mówi się, że mógłby nią być Krzysztof Kwiatkowski, obecny minister sprawiedliwości. – Bez wątpienia sprawdziłby się na tym stanowisku, ale jesteśmy bardzo zadowoleni z jego pracy w resorcie – mówi nam Paweł Graś.

W kontekście wyborów wymieniane jest jeszcze jedno nazwisko – łódzkiej posłanki PO Hanny Zdanowskiej, która była wiceprezydentem Łodzi ds. związanych z edukacją, sportem, a także funduszami unijnymi oraz drogami i transportem publicznym. Teraz jest członkiem sejmowej komisji Przyjazne Państwo. Zdanowska ma poważny atut: jej politycznym mentorem jest minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.