Sprawa, za którą Piskorski usłyszał wczoraj zarzut dotyczy umowy sprzedaży dzieł sztuki z 1997 r. Według naszych informacji, prokuratorzy dysponują opinią biegłych grafologów, którzy twierdzą, że polityk sfałszował podpis antykwariusza, któremu miał sprzedać różne przedmioty. Dowodzili też, że to niemożliwe, by Piskorski kiedykolwiek posiadał taki zbiór antyków w swoim mieszkaniu.

Reklama

Kiedy zarzuty dla Piskorskiego przybiorą formę aktu oskarżenia? Trudno powiedzieć, bo postępowanie cały czas trwa. Na razie rozpatrywane są wnioski, które złożył Piskorski – m.in. o wgląd do akt sprawy. Szef SD chce też, by prokurator pisemnie uzasadnił decyzję o postawieniu mu zarzutu. – Uzasadnienie będzie lada dzień – uspokaja rzecznik prokuratury Mateusz Martyniuk. Ale dodaje: – Za wcześnie dziś mówić o akcie oskarżenia, bo postępowanie jest otwarte i podejrzany może jeszcze złożyć swoje wnioski dowodowe.

Według znanego karnisty prof. Piotra Kruszyńskiego, sprawa szybko się nie skończy. – Dla mnie sprawa jest prosta do zakończenia. Ale, że żyjemy w kraju Gombrowicza i Mrożka, więc jak znam życie będzie się ślimaczyć i pewnie jeszcze potrwa z rok – ocenia adwokat.

Gdyby prawomocny wyrok zapadł przed wyborami parlamentarnymi w 2011 r. byłby kluczowy dla dalszej politycznej kariery Piskorskiego. Konstytucja zakazuje bowiem piastowania mandatu posła czy senatora osobom skazanym prawomocnym wyrokiem sądu. – Gdyby zarzut się potwierdził przed sądem, to byłby to definitywny koniec jego kariery jako polityka – potwierdza poseł PO Jarosław Gowin. Ale zastrzega, że dziś ma jedynie postawione zarzuty, które jeszcze o niczym nie przesądzają.

A czy sam fakt zarzutów może przeszkodzić mu w jego politycznych planach? Zdaniem socjologa prof. Andrzeja Rycharda, na pewno będzie to spore obciążenie, ale niekoniecznie musi to Piskorskiemu bardzo zaszkodzić. – On jest fighterem w polskiej polityce. Dziś stosunek opinii publicznej do niego nie jest jednoznaczny. Część uważa, że do tej pory jakoś się wymigiwał z rozmaitych sytuacji, ale część osób uzna zapewne, że przecież nigdy niczego mu nie udowodniono – mówi Rychard. I dodaje: – Piskorski sobie na razie nieźle radzi. Choć zarzut na pewno mu nie pomoże i to niezależnie od tego, jak często by powtarzał, że sprawa i moment, w którym ona wypłynęła ma charakter polityczny.

A właśnie takimi argumentami próbuje się bronić Piskorski. Wczoraj po raz kolejny powtórzył, że jest niewinny. – Oczywiście do zarzutu się nie przyznałem. Uznaję, że jest on całkowicie nieprawdziwy. Jestem w 110 proc. pewien, że ten zarzut zostanie obalony w dalszej procedurze postępowania – mówił dziennikarzom Piskorski po wyjściu z prokuratury.

O niewinności Piskorskiego jest też przekonany Andrzej Olechowski. Wydał specjalne oświadczenie, w którym podkreślił, że działanie prokuratury, które zostały podjęte w momencie nasilonej aktywności politycznej Piskorskiego oraz w roku wyborczym „nie wydaje się bezstronne ani profesjonalne”. Olechowski zaapelował też do ministra sprawiedliwości, by ten jako prokurator generalny objął sprawę swoim nadzorem.