W Pałacu Prezydenckim od dawna trwają narady, jak prezydent powinien postąpić, gdy już dostanie do podpisania pakiet ustaw zdrowotnych. Chwila, gdy parlament je uchwali, zbliża się nieuchronnie. Przyjęcie ustaw składających się na reformę zdrowia to jedna z części sejmowej "rewolucji październikowej" zaplanowanej przez PO. "Spodziewamy się, że prezydent będzie musiał podjąć decyzję jeszcze w tym roku" - mówi DZIENNIKOWI jeden z urzędników Kancelarii Prezydenta.

Reklama

Sam Lech Kaczyński wiele razy podkreślał, że nie zgadza się na pomysły zdrowotne PO. Szczególnie na prywatyzację szpitali, którą w ostatniej kampanii ostro atakowało PiS. "Weto byłoby najprostszym pomysłem, bo lewica w Sejmie na pewno nie pomogłaby koalicji" - opowiada współpracownik Lecha Kaczyńskiego. I przyznaje, że doradcy odradzają mu ten pomysł. Dlaczego? "Bo wtedy będzie obarczany winą za wszystkie błędy i kłopoty służby zdrowia w kolejnych latach" - twierdzi rozmówca DZIENNIKA. Na dowód swojej teorii przywołuje Aleksandra Kwaśniewskiego, który w 1999 r. zawetował ustawę zakładającą znaczącą obniżkę podatków dochodowych od osób fizycznych, autorstwa Leszka Balcerowicza. "Jeszcze w poprzedniej kampanii PO mu wytykała, że późniejsze kłopoty gospodarcze to jego wina" - przypomina doradca prezydenta.

Jeśli nie weto, to co? Kaczyński wykorzysta inny pomysł Kwaśniewskiego. W sierpniu 1998 r. prezydent podpisał nowelizację ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym wprowadzającą m.in. kasy chorych. Pomysł koalicji AWS i Unii Wolności był krytykowany i przez Kwaśniewskiego, i jego zaplecze polityczne, czyli SLD. Ale gdy ustawy trafiły do prezydenta, ten zwołał spotkanie przedstawicieli organizacji zawodowych i związkowych działających w służbie zdrowia. Tłumaczył, że chce wysłuchać ich głosu przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Związkowcy krytykowali zapisy. Mówili o zbyt niskiej składce, ostrzegali, że błędy w reformie doprowadzą do zapaści służby zdrowia, a zasada współpłacenia - do nierównego dostępu pacjentów do świadczeń. Większość gości prezydenta namawiała go do zawetowania ustawy. Jednak Kwaśniewski uznał, że zaniechanie reformy ochrony zdrowia byłoby jeszcze gorsze niż jej wprowadzenie. Ustawę podpisał. "A odpowiedzialność spadła nie na niego, tylko na AWS" - tak współpracownik Lecha Kaczyńskiego tłumaczy, dlaczego obecny prezydent jest namawiany do podobnego kroku.

Czy jednak tak się stanie? Spotkanie ze związkowcami, przedstawicielami resortu zdrowia i siłami politycznymi jest już pewne. Ale Kaczyński nie chce przystać na propozycje, by mimo zastrzeżeń podpisać ustawę. "Jego zdaniem to byłoby cyniczne i nie w jego stylu" - zdradza DZIENNIKOWI członek kierownictwa PiS, który rozmawiał o tym z prezydentem. Jego zdaniem bardziej prawdopodobne jest skierowanie reformy zdrowia pod osąd Trybunału Konstytucyjnego.