"Otwarcie deklaruję, że z klubami opozycyjnymi jestem gotów układać się i porozumiewać w sprawie każdej, bez wyjątku, ustawy" - stwierdził Donald Tusk. "Czy SLD będzie wdzięczniejszym partnerem do głosowania nad niektórymi ustawami niż PiS - nie wykluczam, ale jak na razie widać wyraźnie, że bywa z tym różnie" - dodał

Reklama

Premier zapewnił, że koalicja PO-PSL jest "trwała, stabilna i wytrwa bez żadnych wstrząsów do końca kadencji". Ta koalicja jest najlepiej ocenianą przez Polaków koalicją, ale będziemy szukali porozumienia i z SLD i PiS i z innymi klubami" - dodał premier.

Komorowski: Koalicja PO z SLD? To możliwe

O możliwości zawarcia koalicji PO z SLD mówił w porannych "Sygnałach Dnia" marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. "Tym bardziej, jak już kiedyś PiS zrobił koalicję z Samoobroną, to powiedziałbym: wszyscy są rozgrzeszeni, jeśli chodzi o estetykę polityczną" - tłumaczył Komorowski.

Zdaniem marszałka, koalicja PO z SLD to jedynie "kwestia politycznych uzgodnień". "Jeżeli prezydent będzie narzędziem w ręku PiS-u i będzie wetował ustawy najważniejsze dla Polski, jak reforma systemu emerytalnego, reforma służby zdrowia tylko dlatego, żeby zrobić przyjemność partii swojego brata, to nie będzie innego wyjścia" - podkreślił Komorowski.

Jako "oczywiste" uważa marszałek rozmowy z lewicą na temat ustawy medialnej. "Innej możliwości w ogóle nie ma w polskim Sejmie. Trzeba się dogadać z lewicą, aby odrzucić weto pana prezydenta, bo między innymi pan prezydent i PiS wcześniej się dogadywali z lewicą, żeby to weto przy poprzednim razie podtrzymać" - argumentował.

Marszałek Sejmu podkreślił, że zgłoszenie weta jest prawem prezydenta, ale ostatnio "mamy całą serię wet prezydenta, które nie wyglądają na głęboko umotywowane merytoryczną stroną rozwiązań".

"Weta prezydenta oznaczają, że w większym stopniu koalicja rządząca będzie musiała uwzględniać punkt widzenia, stanowisko i oczekiwania opozycji lewicowej. Taki jest prosty rachunek" - podkreślił Komorowski.

Za współpracą z SLD opowiada się także szef klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski. "Chcemy w wielu przypadkach budować koalicję z Sojuszem, by odrzucać prezydenckie weta" - powiedział w radiu RMF FM.