Dlaczego Karski postanowił wytłumaczyć sprawę wykształcenia szefa polskiej dyplomacji? Wyjaśnia to w piśmie do premiera, do którego dotarła TVP Info. Poseł PiS twierdzi, że na stronie internetowej Sejmu znajduje się informacja, iż szef MSZ ukończył University of Oxford na poziomie "Bachelor of Arts”. "Oznacza to, że pan Radosław Sikorski posiada jedynie tytuł zawodowy licencjata (bachelor) i nie posiada tytułu zawodowego magistra (master)” - napisał Karski do premiera.

Reklama

>>> NATO oddala się od Sikorskiego

Z upoważnienia premiera Tuska na pismo Karskiego odpowiedział sam Radosław Sikorski. "Pragnę uspokoić pana posła, iż Uniwersytet Oksfordzki nadał mi tytuły zarówno bakałarza nauk (odpowiednik polskiego tytułu licencjata), jak i mistrza nauk (tytuł zawodowy magistra) na kierunku: filozofia, nauki polityczne i ekonomia” - poinformował. I przesłał kopię swego dyplomu magisterskiego.

Nie obyło się bez uszczypliwości. Szef dyplomacji wytknął Karolowi Karskiemu karierę w Zrzeszeniu Studentów Polskich, w którym poseł działał, kształcąc się na Uniwersytecie Warszawskim. "Mam głęboką nadzieję, iż pan poseł doceni wartość studiów na brytyjskiej uczelni w czasach, gdy niektórzy z dzisiejszych polityków, mieniący się niezłomnymi stróżami moralności, robili kariery w studenckich przybudówkach do partii komunistycznej” - napisał.

Załączył też gratulacje z powodu przyjęcia przez Karskiego Złotego Krzyża Zasługi za działalność w ZSP. Poseł otrzymał odznaczenie w 2001 r. Podczas uroczystej gali wręczał mu je gen. Marek Dukaczewski, późniejszy szef WSI.

Po wymianie korespondencji z Karolem Karskim minister Radosław Sikorski skorygował niepełną informację na stronach internetowych Sejmu. W rubryce dotyczącej wykształcenia dopisał, że uzyskał na Oksfordzie tytuł naukowy "Master of Arts”.