Dlatego Kościół podejmie jeszcze jedną próbę odniesienia się do wybranych zagadnień początku i końca ludzkiego życia w aspekcie moralno-etycznym, medycznym i prawnym - mówił arcybiskup w "Sygnałach Dnia".

Reklama

>>> Zamiast ustawy o in vitro będą przepisy

W odniesieniu do biotechnologii debata powinna dotyczyć fundamentalnych zasad etyki ogólnoludzkiej i lekarskiej. "Wówczas będzie owocna i korzystna" - mówił arcybiskup Hoser. Dodał, że dyskusja polegająca na przekrzykiwaniu się i obrzucaniu epitetami "nie prowadzi do zrozumienia powagi problemu".

Arcybiskup Hoser zwrócił także uwagę, że podstawą przy tworzeniu regulacji prawnych w zakresie biomedycyny jest sformułowanie pryncypiów. "Dyskusja powinna wychodzić od Deklaracji Praw Człowieka i od stwierdzeń konstytucyjnych, dotyczących nietykalności i integralności życia. Natomiast dyskusja nad technologią z pominięciem tych pryncypiów prowadzi w ślepą uliczkę" mówił.

Hierarcha odniósł się także do obchodzonego dziś w Kościele katolickim Dnia Świętości Życia. Jak powiedział - współczesnemu człowiekowi, którego cechuje zatrata sakralności w życiu codziennym, trudno wytłumaczyć, czym jest świętość życia. Podkreślił, że należy eksponować wartość życia ludzkiego i jego wyjątkowy charakter.