Według BBN, za zwołaniem posiedzenia zespołu przemawiają przypadki zakażenia wirusem typu A/H1N1 ludzi, w tym mieszkańców państw Unii Europejskiej. "Aleksander Szczygło w pełni zdaje sobie sprawę z tego, że zaktualizowany w 2008 r. <Polski Plan Pandemiczny> zakłada, iż premier zwołuje posiedzenie zespołu dopiero po ogłoszeniu przez WHO 6 fazy pandemii (obecnie ogłoszona jest faza 5). Jednak w ocenie szefa BBN Zespół powinien zostać zwołany wcześniej" - powiedział rzecznik Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jarosław Rybak.

Reklama

Szef BBN jest wyznaczonym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego członkiem Rządowego Zarządzania Zespołu Kryzysowego. Minister Kopacz zapewniła w czwartek, że Polska jest w pełnej gotowości na wypadek pandemii. Resort zdrowia sprawdził rezerwy leków przeciwwirusowych, masek, kombinezonów jednorazowych i biologicznych oraz środków odkażających.

Na czwartek po południu ministerstwo zdrowia zaplanowało posiedzenie komitetu pandemicznego, który ma omówić dotychczasowe działania polskich służb oraz decyzje, jakie mogą zostać podjęte w najbliższym czasie. Także dzisiaj zostanie przeprowadzona wizytacja w laboratorium Państwowego Zakładu Higieny.

W związku z ogłoszeniem przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) piątego stopnia zagrożenia pandemią, wszystkie stacje sanitarno-epidemiologiczne są w stanie najwyższej gotowości. Według głównego inspektora sanitarnego w Polsce nie ma obecnie chorych z podejrzeniem świńskiej grypy.