W Opocznie i we Wrześni zdecydowanie wygrała Platforma. Na partię Donalda Tuska głos oddało 37,80 proc. wyborców. Na dalszych miejscach uplasowały się komitety: Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy - 17,74 proc., i niebiorącego udziału w imprezie PiS, wymienionego jako komitet wyborczy nr 10 - 14,15 proc. Próg wyborczy przekroczyło także Polskie Stronnictwo Ludowe - 10,13 proc.

Reklama

Gdyby takie wyniki powtórzyły się za tydzień, w Brukseli zabrakłoby Samoobrony - 4,41 proc., Prawicy Rzeczypospolitej - 4,11 proc., Porozumienia dla Przyszłości - Centrolewica - 3,86 proc., UPR - 2,94 proc., Polskiej Partii Pracy - 2,72 proc., Libertas - 2,14 proc.

>>> Czas na pierwsze starcie. Ruszyły prawybory

Prawyborom towarzyszyła iście piknikowa atmosfera. Na stoisku Platformy Obywatelskiej mężczyzna w masce Jarosława Kaczyńskiego na twarzy zachęcał do głosowania na PO. Przedstawiciele jednego z lewicowych kandydatów częstowali chętnych watą cukrową, natomiast partia ludowa rozdawała chipsy. Bita była także prawyborcza moneta.

Atrakcje nie przełożyły się niestety na zainteresowanie prawyborami. Jak podała komisja wyborcza, zagłosować przyszło w sumie 3 tys. 669 osób, co dało frekwencję wyborczą5,72 proc.