"Jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji. Zastanawiam się jednak, bo powinniśmy budować zgodę" - mówi Wałęsa o propozycji Lecha Kaczyńskiego.

Reklama

>>>Kaczyński zaprasza Wałęsę

Zapytany, czy wierzy w to, że Jarosław i Lech Kaczyńscy przeproszą go, Wałęsa odparł: "Nie mają wyboru. Muszą przeprosić, bo narozrabiali" (...) Nie zapominajmy, że Kaczyńscy puścili bąka i trzeba przewietrzyć tę atmosferę, przeprosić, wyczyścić albo poddać się rozprawie sądowej" - mówił. Dopytywany nie sprecyzował, za co ma być przeproszony.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek chciałby, aby w obchodach 29. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych 31 sierpnia w Gdańsku, uczestniczyli Lech Kaczyński i Lech Wałęsa.

Szef związku powiedział, że "chciałby, aby te obchody wyglądały przyzwoicie, i aby w takim dniu i miejscu prezydenci byli obecni, a nie obrzucali się nawzajem błotem". Przypomniał, że "co roku do byłego prezydenta Solidarność wysyła zaproszenie, ale Lech Wałęsa z zaproszenia nie korzysta".

Zbigniew Książek z Zarządu Regionu Gdańskiego "S", odpowiedzialny za organizację uroczystości ze strony związku, mówi, że zaproszenia zostały już wysłane do sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych, przedstawicieli rządu, władz Sejmu, Senatu oraz do Lech Kaczyńskiego i Lech Wałęsy.Książek dodał, że 31 sierpnia w Gdańsku, po mszy świętej w Bazylice św. Brygidy, jej uczestnicy przejdą na Plac Solidarności i złożą kwiaty przy bramie nr 2 stoczni w Gdańsku.

W tym miejscu wstępnie planowane są przemówienia Lecha Kaczyńskiego, Lecha Wałęsy i Janusza Śniadka. Zostaną także wręczone odznaczenia opozycyjnym działaczom, przyznane przez prezydenta.