"Proszę się spodziewać odpowiedzi szefa naszego wywiadu. Nastąpi to dziś, najpóźniej jutro" - zapowiedział premier Donald Tusk.

Reklama

>>> Tusk przemówi jednak przed Putinem

To jego reakcja na powtarzające się rosyjskie ataki na Polskę przed 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Rosyjska Służba Wywiadu Zagranicznego (SWR) ma w poniedziałek opublikuje książkę "Sekrety polskiej polityki zagranicznej. 1935-45". O tym, co się w niej znajdzie, mówił rzecznik SWR Siergiej Iwanow. Według niego, książka zawiera "analizy polityki wewnętrznej i zagranicznej Polski, pisma polityczne i zapisy rozmów ambasadorów, raporty attaches wojskowych i wybór telegramów informacyjnych misji dyplomatycznych".

Iwanow nie pozostawił też wątpliwości co do wydźwięku owych "analiz". "Polska wzięła bezpośredni udział w rozbiorze Czechosłowacji, za zgodą III Rzeszy snuła agresywne plany w stosunku do Litwy i - jeśli sądzić na podstawie wypowiedzi różnych polityków - nie odmówiłaby wspólnej wojny z Niemcami przeciwko ZSRR" - oświadczył. Jego słowa przytoczyło radio "Gołos Rossii".

>>> Jeszcze jeden ważny gość na Westerplatte

Zdaniem rzecznika SWR, "przypomnienie o tym wszystkim wydaje się konieczne w przededniu (rocznicy) tragicznych wydarzeń sprzed 70 lat". "Myślę, że na razie ujawnione zostaną nie wszystkie sekrety polskiej polityki z lat przedwojennych" - zaznaczył.