Czy prezydenta Barack Obama podejmie decyzję o budowie tarczy antyrakietowej? Na takie pytanie Hillary Clinton odpowiedziała, że rząd nadal prowadzi "strategiczny przegląd w odniesieniu do obrony rakietowej", który "nie jest jeszcze zakończony".

>>> Kowal wierzy, że USA zbudują tarczę

Dodała też, że dokonując tego przeglądu gabinet Obamy "będzie oczywiście uwzględniał techniczne aspekty, ale weźmie również pod uwagę nasze poprzednie i stałe zobowiązania wobec naszych przyjaciół i sojuszników". "Zapewniam, że Stany Zjednoczone są w pełni oddane sprawie obrony Polski i innych naszych sojuszników w NATO" - powiedziała.

"Stany Zjednoczone bardzo poważnie traktują swoją odpowiedzialność wynikająca z Artykułu V NATO, nakazującą (...) bronić bezpieczeństwa i suwerenności naszych sojuszników. Od kiedy jestem sekretarzem stanu, twardo naciskam NATO, by mieć pewność, że mamy plany konieczne do wypełnienia zobowiązań wynikających z Artykułu V" - podkreśliła Hillary Clinton.

>>> O tym Sikorski będzie w Moskwie milczał

Artykuł V Traktatu Waszyngtońskiego, czyli "statutu" NATO, nakazuje wszystkim jego członkom podjęcie wspólnych działań w obronie państwa członkowskiego, które stało się obiektem agresji.