Warszawa, 1993.08.6
Tajne spec. znaczenia
Egz. pojedyczny
(Zniesiono klauzulę tajności Dec. nr 160 szefa ABW z 01.09.2006 r.)

N O T A T K A
dot. zrealizowanych przedsięwzięć operacyjnych w stosunku do niektórych radykalnych ugrupowań politycznych. Zgodnie z poleceniem kierownictwa UOP przeprowadzono czynności operacyjnego mającego na celu dezintegrację prawicowych, radykalnych ugrupowań politycznych.

W wyniku realizacji kombinacji operacyjnej z udziałem "E" (fragment utajniony przez ABW; litera wpisana ręcznie) /Zarząd Wywiadu/ uzyskano rozpoznanie, że w RdR występuje wyraźny brak konsolidacji między młodymi działaczami a kierownictwem.

Kongres RdR-u odbywający się w Mińsku Mazowieckim pogłębił te niekorzystne dla RdR-u tendencje. Przybycie grupy A. MACIEREWICZA w ilości około 100 osób i przyjęcie ich w całości jako uczestników kongresu jednocześnie oceniono jako manipulację J. OLSZEWSKIEGO i A. MACIEREWICZA i R. SZEREMIETIEWA, pozwalającą obsadzić zaufanymi osobami ważne funkcje kierownicze RdR-u.

Poprzez "M" (fragment utajniony przez ABW; litera wpisana ręcznie) uzyskano możliwość operacyjnego oddziaływania na R. SZEREMIETIEWA. Za pośrednictwem "M" (fragment utajniony przez ABW; litera wpisana ręcznie) przekazano R. SZEREMIETIEWOWI informację o niezadowoleniu szeregu młodych działaczy, już wcześniej podejrzewanych przez J. OLSZEWSKIEGO o nielojalność. Spowodowało to wewnętrzne konflikty, a w konsekwencji zawieszenie władz wojewódzkich RdR-u w trzech przypadkach i ustanowienie zarządów komisarycznych. Rozbicie wewnętrzne pogłębiło się.

Równolegle z działaniami dezintegracyjnymi w kierownictwie RdR-u zorganizowano kontrolowany kanał przepływu informacji między RdR-em a UOP-em. W pierwszej fazie jego funkcjonowania wykorzystywany był przez J. KACZYŃSKIEGO oraz byłego wiceministra spraw wewnętrznych Andrzeja ZALEWSKIEGO. W funkcjonowaniu tego kanału przepływu informacji uczestniczy "A" (fragment utajniony przez ABW). Pierwsze ich zapotrzebowanie na informacje z UOP dotyczyły spraw organizacyjnych, która jednostka i kto personalnie zajmuje się rozpracowaniem PC i RdR, czy i gdzie są podsłuchy. J. KACZYŃSKI otrzymał odpowiedź, że PC jako partia nie jest rozpracowana. Nie ma wydzielonych funkcjonariuszy UOP-u, którzy zajmują się kierownictwem PC. Dla uwiarygodnienia podano, że funkcjonariusze z b. SB w UOP stali się wzorami praworządności i nie zrobią nic, co byłoby sprzeczne z zakresem działania UOP, zaś nowo przyjęci jeszcze nie potrafiliby przeprowadzić skutecznego rozpracowania. W przypadku J. KACZYŃSKIEGO jest szczególna sytuacja, każdy funkcjonariusz UOP, Policji, a także emerytowani funkcjonariusze b. SB jeżeli uzyskają jakąkolwiek kompromitującą informację pogłębią ją i przekażą. Jest to skutkiem jego publicznego zachowania, polegającego na ciągłych bezpośrednich atakach, przez co stał się osobistym ich wrogiem. Poinformowano J. KACZYŃSKIEGO, że niektórzy czołowi działacze PC przechodzą w materiałach FOZZ i jeżeli gdziekolwiek są dowody na nich, to zostaną one ujawnione i wykorzystane procesowo. Sugerowano, aby on, jako lider, był bardziej umiarkowany. Odniosło to skutek, J. KACZYŃSKI ograniczył występy publiczne i złagodził je. Podobne tezy przekazano A.ZALEWSKIEMU odnośnie rzekomego rozpracowania RdR.

Następne zlecenia kierowane przez A. ZALEWSKIEGO dotyczyły ustaleń działaczy RdR-u. Chodziło tu głównie o grupę działaczy PC, którzy po konflikcie z J. KACZYŃSKIM przeszli do RdR. W podtekście zapytania były wyraźne obawy, czy konflikt w PC nie był sterowany przez UOP. Stworzyło to dogodną sytuację do manipulowania faktami z ich życiorysów i wprowadzanie powszechnej nieufności oraz podejrzliwości. W związku z opublikowaniem przez "NIE" tzw. "lojalki" J. KACZYŃSKIEGO było zapytanie, co w związku z tym dzieje się w UOP-ie oraz o jej wiarygodność. W odpowiedzi uzyskano, że wszczęto sprawę, aby wyjaśnić skąd "NIE" uzyskało taki materiał oraz przeprowadzane są sondaże wśród byłych funkcjonariuszy SB pionu III na ten temat.

Przy okazji przekazano dane obciążające J. OLSZEWSKIEGO, A. MACIEREWICZA, J. KACZYŃSKIEGO. O J. OLSZEWSKIM między innymi to, że w połowie lat osiemdziesiątych utrzymywał tajne kontakty z ówczesnym kierownikiem Wydziału Ideologicznego KC PZPR Walerym NAMIOTKIEWICZEM. Interpretując to, że zgodnie z obowiązującą wtedy doktryną, wszystkie instytucje władzy miały włączać się w walkę z przeciwnikiem politycznym, gdyż SB była mało skuteczna.

O A. MACIEREWICZU przekazano, że nie był współpracownikiem SB... (fragment utajniony przez ABW). Jednocześnie cały czas R.SZEREMIETIEW był i jest indoktrynowany przez "M" (fragment utajniony przez ABW; litera wpisana ręcznie), że koalicja z PC doprowadzi do przegranej całej prawicy, gdyż w powszechnym odbiorze społecznym "PC to złodzieje". R. SZEREMIETIEW od początku był zdecydowanym przeciwnikiem koalicji z PC.

Spowodowano, że K.KRÓL już, wie, iż R.SZEREMIETIEW zamierza opublikować wspomnienia w których poważnie obciąża L. MOCZULSKIEGO. Należy spodziewać się kontrataku KPN na RdR.
Informacja prasowa z dnia 5.08.1993 r. w sprawie rozmów Prezydenta z J. OLSZEWSKIM w przekazach do działaczy RdR-u powinna być delikatnie potwierdzona, co powinno skompromitować J.OLSZEWSKIEGO we własnych szeregach.

Czynności dezintegracyjne będą w miarę operacyjnych możliwości kontynuowane


WYTYCZNE ZESPOŁU LESIAKA NT. INWIGILACJI JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO:

Warszawa, 1993.05.05
1. Przyczyny konfliktu pomiędzy L.W. (Lechem Wałęsą) i J.K.
2. Działalność polityczna J.K. do 1981 r. (...).
3. Działalność J.K. w okresie "S" (...).
4. Dlaczego nie był internowany? był małoznaczącym działaczem - podpisał deklarację lojalności, inne.
5. Działalność w okresie stanu wojennego, dokonania, najbliżsi współpracownicy, przyjaciele.
6. Życie intymne, czy jest homoseksualistą, jeżeli tak, to z kim jest w parze, czy jest to związek trwały.
7. Dane kobiety, przez którą J.K. zrezygnował z małżeństwa, co teraz ona robi, czy jest zamężna, czy utrzymuje z nią sporadyczne kontakty, czy jest prawdą, że łączyło ich uczucie, czy tylko uzasadnienie dla inności seksualnej.
8. Grupa Polityczna "Wola"(...)?
9. Czy prawdą jest, że PC na Woli od 1989 r. budowało strukturę mafijną. (...).
10. Związki PC z FOZZ, Łódzki Bank Rozwoju, IWANOWSKI-PINEIRO, KLEMBA (artykuły z "NIE").
11. Inwestycje PC za pośrednictwem Telegrafu. Zbieranie pieniędzy i na co zostały wydatkowane.
12. Czy J.K. jest bogaty, czy to widać, gdzie zainwestował pieniądze, czy ma na kontach, jakich, który bank, czy są ulokowane w bankach zagranicznych, jakich.
13. Czy zakup zakładów przetwórstwa spożywczego w Zagłobie (woj. lubelskie) dokonany został z wykorzystaniem wpływów. (...).
14. Czy w kierownictwie PC były rozważane koncepcje, w jaki sposób opanować newralgiczne punkty gospodarki w nowych warunkach ustrojowych, czy były próby realizacji tych koncepcji.
15. Aktualny program polityczny PC, czy otwarta walka z Prezydentem jest wyrachowanym elementem programu i przygotowaniem do wyborów, czy dziką złością za rezygnację ze współpracy.
16. Aktualnie najbliżsi współpracownicy i przyjaciele, osoby zaufane.
17. Czy są znane fakty z życia J.K., które go kompromitują w sensie politycznym, czy popełnił przestępstwo (finansowe), za które mógłby odpowiadać procesowo.
18. Firmy (fragment utajniony przez ABW) ich związki z PC.
19. Czy pracownicy A. Glapińskiego uzależnili wydanie koncesji na import paliw od wpłat na PC, które firmy zapłaciły?
20. Czy A. Glapiński uzależniał wejście kapitału za granicznego do Polski od wpłat na PC.
21. Którzy z polskich biznesmenów łożyli na Fundację Prasową "Solidarności", jakie kwoty.


SYLWETKA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO W OCENIE ZESPOŁU LESIAKA:
(brak daty i tytułu)

Jarosław Kaczyński (lat 44), przewodniczący Porozumienia Centrum, dr prawa. Polityk dynamiczny i zdecydowany, twardy fighter, umie grać stanowczo "va banque" w sytuacjach konfliktowych oraz wychodzić z niekonwencjonalnymi inicjatywami politycznymi. (...)

Do słabych punktów Kaczyńskiego należy jego chłód w kontaktach osobistych, brak bezpośredniości, źle odbierane w społeczeństwie takim jak polskie. Do tego dochodzi skrajny brak troski o image polityczny w mass mediach. Kosztowało to Kaczyńskiego tym więcej, że mass media zdominowane przez dziennikarzy postkomunistycznych lub związanych z Unią Demokratyczną robiły, co mogły dla przyczernienia jego obrazu. Stąd powtarzające się informacje o plasowaniu się Kaczyńskiego na najniższych miejscach w sondażach popularności. (...) W ciągu 1992 r. szczególnie ostro zwalczany przez prezydenta Wałęsę i Unię Demokratyczną Kaczyński przechodził bardzo ciężki okres, jego klub poselski (PC) zmniejszył się w ciągu 1992 r. z 42 do 26 posłów. W trudnej sytuacji Kaczyński dowiódł, że nie można odpisywać go na straty, a nawet rozpoczął kontrofensywę polityczną/wielki sukces manifestacji antybelwederskiej z 29 stycznia 1993 r., której Kaczyński był głównym animatorem, sukcesy wystąpień Kaczyńskiego na wiecach w terenie, ogromny sukces antybelwederskiego bestsellera politycznego "Lewy Czerwcowy" etc. (...)

Sprawy osobiste. J.Kaczyński jako 12-letni chłopak wraz z bratem bliźniakiem grał główną rolę w filmie dla dzieci "O dwóch takich, co ukradli księżyc". Jest starym kawalerem. Mieszka z rodzicami w 3-pokojowym mieszkaniu na I piętrze 3-kondygnacyjnego domu. Matka J.Kaczyńskiego tak wyjaśniła, dlaczego się nie ożenił: "Myślę, że już spotkał kobietę swego życia. Miało to miejsce w latach siedemdziesiątych. Był mocno zaangażowany. Ona twierdziła, że rzucił ją dla KOR-u (Komitetu Obrony Robotników). Wyszła już za mąż. Na ten temat nie rozmawiamy. Jest między nami taka umowa".

J.Kaczyński nie ma samochodu, nie ma też prawa jazdy. Nie przywiązuje wagi do ubioru. (...) Nie uprawia żadnego sportu, choć się sportem interesuje. Z alkoholów lubi wina i piwo. Kiedyś palił, lecz rzucił palenie. Niesłychanie lubi spacery. Bardzo lubi zwierzęta, a przede wszystkim 6,5-letniego kota, zwanego Busiem. (...) Umie wiele rzeczy sam gotować. Ulubione dania: befsztyki z polędwicy i wątróbka z drobiu. W czasach gdy był "na pensji" przeznaczał 1/3 zarobków na schroniska dla zwierząt.






























































Reklama