"Tylko na same drogi w latach 2008-10 na Podkarpacie trafi prawie 10 mld zł. To daje wyobrażenie, jakiej skali jest to plac budowy" - powiedział premier podczas konferencji prasowej w Nowej Wsi k. Rzeszowa.

Reklama

Tusk zaznaczył, że jego rząd obalił "mit kreowany przez malkontentów o tym, że euro, które trafiają do Polski, omijają Podkarpacie i inne województwa z tzw. ściany wschodniej, tradycyjnie uboższej". Według szefa rządu, na jednego mieszkańca woj. podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego przypada blisko 790 euro środków unijnych. W pozostałych regionach ten przelicznik wynosi ponad 590 euro.

"Na serio przejęliśmy się potrzebą wyrównywania szans i możliwości" - dodał Tusk.

Konferencja prasowa odbywała się w Nowej Wsi k. Rzeszowa na budowie odcinka autostrady A4 od węzła Rzeszów centralny do węzła Rzeszów wschód. Liczący siedem kilometrów odcinek stanowi część przyszłej północnej autostradowej obwodnicy Rzeszowa, która ma odciążyć miasto z ruchu tranzytowego. Jego wykonanie obejmuje budowę m.in.: dwóch bezkolizyjnych węzłów autostradowych oraz dwupoziomowych skrzyżowań.

Inwestycja, której koszt wynosi ponad 439 mln zł, współfinansowana jest ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z pieniędzy budżetowych. Autostrada A4 przebiegać ma od dawnego przejścia granicznego z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca przez m.in. Wrocław, Opole, Kraków, Tarnów, Rzeszów do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Łączna jej długość wyniesie ok. 670 km.

Wcześniej szef rządu odwiedził budowę nowego terminala odpraw pasażerskich na podrzeszowskim lotnisku w Jasionce. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 13,9 tys. mkw. Port lotniczy w Jasionce podczas Euro 2012 będzie pełnił role lotniska zapasowego. Koszt budowy to ok. 100 mln zł; inwestycja jest współfinansowana z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Kolejne 22 mln zł kosztować będzie wyposażenie terminalu w niezbędny sprzęt i urządzenia.

Reklama

Wizytę premiera w Rzeszowie zakończyło spotkanie z działaczami regionalnej Platformy Obywatelskiej.

kyc/ gma/