Podczas konferencji prasowej Antoni Macierewicz pokazał dwa zdjęcia satelitarne: jedno przedstawiające widok miejsca katastrofy zanim się ona wydarzyła - z 5 kwietnia, i drugie - z 12 kwietnia, po katastrofie. "Te zdjęcia przesądzają o nieprawdziwości tezy, jaką przedstawiła komisja pani Anodiny o tym, że samolot się odwrócił i uderzył plecami, odwrotną stroną. Tak nie było" - powiedział.

Według posła PiS, porównanie zdjęć dowodzi, że Tu-154M "skosił" fragment lasu. "To jest ok. 35 wysokich na kilka i kilkanaście metrów drzew, ok. 100 metrów kwadratowych, które zostało wykoszone" - zaznaczył. Według niego, na drugim zdjęciu widać dwie bruzdy wykonane przez podwozie samolotu.

W ocenie Macierewicza, samolot najpierw uderzył w ziemię podwoziem. "Co później się działo, nie chcę o tym przesądzać, ale niewątpliwie nie miało miejsca odwrócenie się samolotu na skutek uderzenia w tę słynną brzozę" - dodał.

Macierewicz odniósł się także do słów akredytowanego przy MAK przedstawiciela Polski płk. Edmunda Klicha, który powiedział w środę w Radiu ZET, że przejęcie od Rosjan śledztwa spowodowałoby trudności w dostępie m.in. do pewnych dokumentów. "Patrząc na to, jak wygląda teraz badanie, jakie mieliśmy trudności w Moskwie w dotarciu do pewnych dokumentów, to nawet gdyby nam oddano wrak natychmiast, oddano nasze rejestratory (...), to tylko tyle byśmy mieli. A to już mamy bez przejęcia śledztwa. W związku z tym myślę, że byłoby to niekorzystne" - tłumaczył Klich.

Według Macierewicza, Klich przekazał "wstrząsające przez swoją fałszywość informacje". "Stwierdził, że my mamy już wrak i mamy rejestratory. To jest stanowisko, które trzeba uznać za - nawet w wykonaniu pana Klicha znanego z niekonwencjonalnych wypowiedzi i z częstej zmiany stanowiska - szokujące" - ocenił. Dodał, że wielokrotnie apelował do premiera o zmianę polskiego przedstawiciela przy MAK.


Macierewicz, odnosząc się do wtorkowego publicznego wysłuchania w PE poświęconego śledztwu w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem, powiedział, że było to "najbardziej tłumne wysłuchanie w ciągu wielu ostatnich lat".

"Informacje, które do państwa dotarły na temat nielicznej obecności europosłów z innych poza Polską krajów, zapewne odnoszą się po prostu do tych, którzy zabierali głos, a nie do tych, którzy uczestniczyli" - powiedział, dodając, że podczas wysłuchania głos zabrało 7 osób, w tym kilku europosłów z Wielkiej Brytanii i Litwy.

"Wszystko wskazuje na to, że wszyscy nasi rozmówcy - w Kongresie, w Senacie Stanów Zjednoczonych, jak i wczoraj w PE, podkreślają konieczność międzynarodowego śledztwa na skutek nieprzejrzystości, niejasności postępowania rosyjskiego, niszczenia dowodów i ex post zmiany zeznań" - powiedział.

Pytany, kiedy mogłaby powstać międzynarodowa komisja badająca katastrofę, odpowiedział: "sądzę, że w zbliżającym się roku ona powstanie".

Macierewicz poinformował, że po publicznym wysłuchaniu spotkał się z kilkudziesięcioma parlamentarzystami Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. "Efektem jest wniosek, który zostanie złożony jutro - o publiczną debatę PE nad katastrofą smoleńską. (...) Liczymy na to, że zostanie przyjęty" - podkreślił. Dodał, że odpowiedzi na wniosek spodziewa się jeszcze w tym tygodniu.

"Liczymy na to, że PO wesprze ten wniosek i się zrehabilituje za skandaliczne zachowanie wtedy, gdy głosowaliśmy nad tym, by nie oddawać śledztwa w ręce rosyjskie. Przypomnę: wtedy posłowie PO wsparli wniosek o tym, by oddać Rosjanom to śledztwo" - dodał.