Balicki w piątkowej rozmowie z PAP powiedział, że problematyka aborcyjna powinna być elementem dyskusji w jesiennej kampanii wyborczej. "Kampania wyborcza jest tym okresem, kiedy należy rozmawiać o ważnych sprawach dla Polaków" - argumentował. Jego zdaniem lewica, "jeśli nie chce się kompromitować", nie może "spraw wolności obywatelskich spychać" na margines.

Reklama

Dlatego - jak zapowiada Balicki - Sojusz na przełomie kwietnia i maja chce wrócić do debaty w sprawie aborcji. Według niego, prócz prezentacji projektu liberalizacji ustawy antyaborcyjnej, SLD przewiduje wtedy serię wydarzeń związanych z problematyką aborcyjną. Planowana jest m.in. wystawa o podziemiu aborcyjnym, a także konferencje eksperckie. "Wrócimy też do filmów, jest przygotowywany nowy film, który będziemy chcieli pokazać" - dodał.

Według niego, SLD-owski projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie jest gotowy i opiera się na projekcie, złożonym w Sejmie w 2005 roku. Jak tłumaczy, głównym założeniem projektu jest wprowadzenie możliwości przerywania ciąży do 12. tygodnia. "Decyzja należy do kobiety i musi to być w warunkach bezpiecznych dla zdrowia kobiety" - wyjaśnił poseł Sojuszu.

"Coraz więcej ekspertów mówi, że nie będzie edukacji seksualnej w szkołach, nie będzie dostępu do antykoncepcji, jeśli nie będzie liberalizacji aborcji" - stwierdził Balicki. Projekt ma też obejmować kwestie edukacji seksualnej w szkołach i refundacji środków antykoncepcyjnych.

Przygotowany w 2005 roku przez SLD, we współpracy z organizacjami kobiecymi, projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie przewidywał m.in. możliwość przerywania ciąży bez ograniczeń do dwunastego tygodnia. Po tym czasie ciążę można byłoby przerwać, gdyby zagrażała zdrowiu lub życiu kobiety, z powodu nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub gdyby ciąża była wynikiem gwałtu.

Projekt zakładał też, że kobieta może liczyć na trzykrotne dofinansowanie z budżetu do zapłodnienia in vitro; przewiduje ponadto edukację seksualną już od pierwszej klasy szkoły podstawowej; gwarantuje dostęp do nowoczesnych, refundowanych środków antykoncepcyjnych oraz zapewnia kobietom ciężarnym swobodny dostęp do badań prenatalnych.