O planach zaangażowania się resortu kultury w obchody rocznicy minister kultury Bogdan Zdrojewski mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24.

Reklama

Pytany o to, w jaki sposób jego resort mógłby się zaangażować w obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej, minister przypomniał, że propozycje ze strony resortu zostały złożone już w ubiegłym roku; były one związane zarówno z koncertem, jak i z możliwością pozyskania międzynarodowego jury do konkursu na pomnik, który miałby stanąć na lotnisku w Smoleńsku.

"Wszystko wskazuje też na to, że 10 kwietnia ministerstwo kultury będzie organizowało koncert w Operze Narodowej" - powiedział minister. Jak uściślił, będzie to koncert, podczas którego wykonana zostanie III Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego.

"Proponujemy także inne elementy, które mogłyby być stosowną oprawą chwili, ale cały czas podkreślamy, że najważniejsza jest wola rodzin" - zastrzegł Zdrojewski.

Minister odniósł się także do propozycji Ewy Komorowskiej, która zaproponowała w Radiu Zet, aby w Smoleńsku 10 kwietnia znalazł się telebim, który będzie transmitował koncert z Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie.

"Jest to możliwe - ta konkretna propozycja nie, ale inna, aby była łączność pomiędzy Warszawą a Smoleńskiem - tak. Z technicznego punktu widzenia nie ma w tej chwili problemu, aby taką łączność zapewnić" - ocenił Zdrojewski.