Z najnowszego scenariusza obchodów rocznicowych, do którego dotarła PAP, wynika, że 10 kwietnia nie odbędzie się wcześniej planowane wieczorne spotkanie pary prezydenckiej z rodzinami ofiar katastrofy. O tym, że takie spotkanie się odbędzie mówiły w ostatnich dniach niektóre rodziny. W programie pojawiło się za to zaplanowane na 10 kwietnia, na godz. 15 spotkanie w Belwederze z Anną Komorowską.

Reklama

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się 9 kwietnia od pielgrzymki rodzin do Smoleńska. Wylot do rosyjskiego Briańska (położonego około 250 km od Smoleńska) zaplanowano na godz. 5.30; stamtąd autokarami uczestnicy pielgrzymki udadzą się do Smoleńska. Po zakończeniu uroczystości w miejscu katastrofy rodziny, wraz z pierwszą damą, przejadą do Katynia. Powrót do Warszawy zaplanowano na późne godziny wieczorne.

10 kwietnia rozpocznie się dla bliskich ofiar katastrofy od ekumenicznego nabożeństwa na płycie lotniska wojskowego Okęcie. To stamtąd rok wcześniej w ostatnią podróż wyruszyli uczestnicy tragicznego lotu do Smoleńska. Nabożeństwo zaplanowano na godz. 7. Będzie to prywatna uroczystość - bez udziału mediów i polityków.

O godz. 10.30 rozpoczną się państwowe uroczystości przy pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Potrwają do godz. 11.30; zaplanowano m.in. wystąpienie prezydenta i przedstawiciela rodzin.

O godz. 13 w Bazylice Archikatedralnej z udziałem rodzin, władz państwowych oraz korpusu dyplomatycznego odprawiona zostanie msza święta. Na godz. 15 zaplanowano spotkanie rodzin z pierwszą damą.

Reklama

Wieczorem, o godz. 19 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert. Jego uczestnicy wysłuchają III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego.

Pierwsze z artystycznych wydarzeń związane z rocznicą katastrofy smoleńskiej odbędzie się w tym samym miejscu już 22 marca. W tym dniu - pod patronatem pierwszej pary - w Teatrze Wielkim odbędzie się koncert "Jednego serca", który ma być hołdem artystów dla ofiar katastrofy smoleńskiej; ich rodziny otrzymają zaproszenia na to wydarzenie.

Organizatorzy koncertu zapowiadają, że całkowity zysk ze sprzedaży biletów przekazany zostanie na cele charytatywne wskazane przez przedstawicieli rodzin smoleńskich.