"Myślę, że należy jak najszybciej wrócić do takiego sposobu mówienia o spuściźnie Lecha Kaczyńskiego nie tylko jako prezydenta jednej partii, ale wciągać do tej dyskusji, do konferencji, do komitetu budowy pomnika polityków, ludzi dobrej woli z wszystkich stron życia politycznego. Myślę, że trzeb wrócić na właściwe tory jeśli chodzi o pamięć o Lechu Kaczyńskim" - mówił Paweł Kowal w RMF FM.

Reklama

Europoseł zapytany o projekt "pomnika światła", który miałby upamiętnić ofiary katastrofy w Smoleńsku, odpowiedział: "Szybko się zorientowałem, że chodzi o instalację. Myślę, że prezydent i ofiary katastrofy powinny mieć po prostu pomnik, natomiast instalację na pewno będę organizowane. Myślę, że może być bardzo dużo pomysłów, ale nie należy moim zdaniem w ten sposób postępować, że stawiamy instalację zamiast pomnika. Ludzie pod pałac przychodzili w przekonaniu, że efektem tego będzie pomnik".

Paweł Kowal podkreśla, że jeśli chodzi o jego partię, to teraz członków PJN czeka przede wszystkim praca. Polityk dodaje, że nie można co ranek analizować wyników sondaży politycznych.

Agnieszka Burzyńska zapytała europosła również o przewidywania Joachima Brudzińskiego z PiS, który prorokował, że Michał Kamiński i Adam Bielan nie będą zbyt lojalni wobec swojego nowego ugrupowania. A ja wiem, że jak zaczęliśmy orać, to nie trzeba się oglądać za siebie. Trzeba iść do przodu, rozmawiać z Polakami, pracować nad programem i się uda. Jak ktoś się boi, jak komuś zimno, jak ktoś chce mieć większy dom, są w Polsce duże partie, proszę bardzo. Naprawdę już nie mogę na te pytania odpowiadać" - odparł Kowal.

Dziennikarka jednak nie porzuciła tego tematu i dopytywała dalej. Oto fragment rozmowy:

"To ja mam jeszcze jedną prognozę: przyczyną rozpadu PJN będzie nadmiar samców alfa w nazbyt małym stadzie. Nie obawia się pan tego?
Paweł Kowal: Jakiś zoolog, tak? Czy to znowu też Joachim?

Agnieszka Burzyńska: Tak, tak.
Paweł Kowal: Nie wiem, o co chodzi z tym samcem alfa.

Agnieszka Burzyńska: Zbyt dużo przywódców.
Paweł Kowal: Nie wiem, czy to jest dobrze być samcem alfa czy źle, bo to jest do mnie skierowane, tak?

Agnieszka Burzyńska: No tak.
Paweł Kowal: Nie wiem, zapytam Joachima, o co chodzi dokładnie. On ewidentnie ma jakąś taką specjalizację. Chyba raczej zoologiczną. Nie wiem, czy koniecznie należy odnosić to do ludzi".