Na początku przyszłego tygodnia o listach wyborczych ma rozmawiać zarząd mazowieckiej PO, a 16 maja listy PO na Mazowszu zatwierdzi Rada Regionu - poinformowała PAP przewodnicząca warszawskiej PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

Reklama

Zgodnie z wewnętrzną uchwałą PO na każdej liście okręgowej w pierwszej trójce ma być przynajmniej jedna kobieta (dwie w pierwszej piątce). Według informacji PAP ze źródeł w partii, w Warszawie w pierwszej trójce ma znaleźć się Kidawa-Błońska (za premierem Donaldem Tuskiem i ministrem finansów Jackiem Rostowskim), a w pierwszej piątce - Joanna Fabisiak.

Kolejne miejsca zajmą najprawdopodobniej dotychczasowi posłowie PO, są wśród nich m.in. b. minister sprawiedliwości Andrzej Czuma, rzecznik klubu PO Krzysztof Tyszkiewicz, a także Roman Kosecki i Tadeusz Ross. "Wszyscy dostali rekomendację władz w regionie" - poinformowała Kidawa-Błońska.

Jak dodała, taką rekomendację mają też wicemarszałek województwa mazowieckiego Marcin Kierwiński oraz Marcin Święcicki, doktor ekonomii, były prezydent Warszawy i działacz Unii Wolności i Partii Demokratycznej.

Listę w Radomiu ma otwierać minister zdrowia Ewa Kopacz. "Jedynką" w Płocku będzie z kolei pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją Julia Pitera - dowiedziała się PAP.

Reklama

W ubiegłych wyborach listę w tzw. wianuszku warszawskim otwierał Bronisław Komorowski, teraz "jedynką" ma być tam szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki. Siedlecką listę otworzy najprawdopodobniej Czesław Mroczek, a na kolejnych miejscach znajdą się posłowie Andrzej Kania i Jacek Kozaczyński.