O tej nieplanowanej wcześniej rozmowie trzech prezydentów poinformowała PAP szefowa Biura Prasowego prezydenta Komorowskiego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Reklama

Kancelaria nie udziela szerszych informacji na temat tego spotkania.

Przed XVII szczytem Europy Środkowej, w którym brał udział prezydent Ukrainy, pojawiły się nieoficjalne informacje ze źródeł rządowych, że podczas pobytu Janukowycza w Warszawie może pojawić się temat niedawnego zatrzymania w Kijowie byłej premier Julii Tymoszenko. Doradca prezydenta Ukrainy ds. międzynarodowych Andrij Honczaruk przekonywał jednak, że podczas wizyty w Polsce Janukowycz będzie mówił o rozwoju demokracji w swoim kraju, jednak nie wytłumaczy sprawy zatrzymania Tymoszenko.

W sobotę Obama ponownie spotka się z Bronisławem Komorowski; potem będzie rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem. Główne tematy rozmów Obama-Tusk to - według zapowiedzi - sytuacja w Afganistanie i kwestie gospodarcze, dotyczące wydobycia gazu łupkowego. Z nieoficjalnym informacji PAP ze źródeł rządowych wynika, że premier ma też poruszyć kwestie dotyczące Ukrainy, a także sytuacji na Białorusi.