Premiera filmu odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie. Oprócz prezydenta przybyli także m.in. minister obrony narodowej Bogdan Klich, były premier Leszek Miller, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski.

Reklama

"Oglądając dziś ten film będziemy mogli potwierdzić sami wobec siebie przekonanie, że należymy do ludzi, którym się udało (...). Warto utrwalać pamięć o tym polskim cudzie, o odzyskaniu wolności, umocowaniu polskiej wolności, naszego miejsca w sferze świata wolnego" - powiedział prezydent.

Komorowski podziękował realizatorom dokumentu i wszystkim tym, którzy działali na rzecz członkostwa Polski w NATO. "Chciałem podziękować tym, którzy mieli odwagę pierwsi powiedzieć, że chcemy tam być, i tym, którzy mieli odwagę oraz umiejętność działania na rzecz naszego członkostwa w NATO" - mówił.

Reżyser filmu Jerzy Śladkowski zwrócił uwagę, że m.in. szukał przypadkowych zdarzeń, tajnych spotkań, gaf, zakulisowych rozmów, dot. ubiegania się przez Polskę o wejście do NATO. Temat okazał się wciąż żywy i wielu rozmówców nie potrafiło o nim mówić bez emocji. Świadczyć o tym mogą słowa byłego szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Zbigniewa Brzezińskiego: "Przyjęcie Polski do NATO było oczywiście wydarzeniem historycznym o strategicznym znaczeniu, ale dla mnie osobiście było przede wszystkim wydarzeniem emocjonalnym".

Film pokazuje intensywne zabiegi polityczne, dyplomatyczne i lobbingowe wielu osób, w tym wieloletniego dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Jana Nowaka-Jeziorańskiego, prof. Zbigniewa Brzezińskiego i ówczesnego ambasadora Polski w Stanach Zjednoczonych Jerzego Koźmińskiego. W filmie występują też m.in. Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Władimir Łukin i Konstantin von Eggert.Zdjęcia do filmu kręcono w Warszawie, Waszyngtonie, Nowym Jorku, Brukseli, Lizbonie i Moskwie. Film ukończono w maju br.

Reklama

Polska wstąpiła do NATO w 1999 r. razem z Czechami i Węgrami. Starania trwały od początku lat 90. W grudniu 1991 premier Jan Olszewski w swoim expose zadeklarował: "Polska będzie zacieśniać więź z Sojuszem Północnoatlantyckim. Uważamy ten sojusz za filar bezpieczeństwa europejskiego, a obecność wojsk USA w Europie - za czynnik stabilizacji".

Producentem filmu, który powstał pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego, jest Scorpio Studio.