Kilka egzemplarzy wydrukowanego raportu pracownicy Sejmu wnieśli do sali, gdzie obraduje komisja, krótko przed rozpoczęciem posiedzenia. Nad projektem będą dyskutować członkowie komisji. Posłowie otrzymają najprawdopodobniej tydzień lub dwa tygodnie czasu na zgłaszanie ewentualnych poprawek i zdań odrębnych do przedłożonego projektu.

Reklama

Projekt raportu ma około 250 stron. Zawarty w nim jest opis stanu faktycznego, czyli przebiegu wydarzeń, jaki w badanej sprawie ustalili sejmowi śledczy. Chodzi m.in. o przebieg prokuratorskiego postępowania dotyczącego tzw. afery węglowej, w którym pojawiła się osoba Blidy. Opisane są też zdarzenia w domu Blidów 25 kwietnia 2007 r., gdy b. posłanka popełniła samobójstwo po wkroczeniu funkcjonariuszy ABW, chcących ją zatrzymać w związku z prowadzoną w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach sprawą "węglową". Projekt raportu odnosi się również do działań w tej sprawie najwyższych ówczesnych organów państwa - premiera, ministra sprawiedliwości, kierownictwa prokuratury i ABW - zarówno przed, jak i po śmierci Blidy.

Komisję śledczą do zbadania okoliczności śmierci Blidy Sejm powołał w połowie grudnia 2007 r., niecałe dwa miesiące po objęciu władzy przez koalicję PO-PSL. Przesłuchała kilkudziesięciu świadków.