Wizyta Sikorskiego jest jednym z uzgodnionych z Ashton zastępstw, które mają w przyszłości sprawować szefowie dyplomacji państwa pełniącego rotacyjną prezydencję UE. Polska jest pierwszym krajem, który wciela w życie ten rodzaj współpracy.

Reklama

Według unijnych dyplomatów wizyta ministra Sikorskiego w Indiach jest zaplanowana na poniedziałek i wtorek. Nieznana jest jeszcze natomiast data jego przyjazdu do Afganistanu i Pakistanu. Najprawdopodobniej będzie to kwestia "kilku tygodni".

Wcześniej Sikorski zastąpił szefową unijnej dyplomacji, przewodnicząc Radzie Partnerstwa UE-Kazachstan.

Zakres zadań, jaki przewiduje Traktat z Lizbony dla szefowej unijnej dyplomacji (jest ona zarówno szefową Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, jak i wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej), nie pozwala jej uczestniczyć we wszystkich przewidzianych spotkaniach międzynarodowych. Z inicjatywy m.in. ESDZ postanowiono więc wprowadzić bardziej elastyczny podział zadań.

Lista zastępstw jest uzgadniana przed rozpoczęciem prezydencji pomiędzy wysoką przedstawiciel UE a dyplomatami z państw członkowskich. Wiadomo, że szefowa unijnej dyplomacji nie będzie uczestniczyła w nieformalnym spotkaniu ministrów obrony UE we Wrocławiu 22 i 23 września. W jej imieniu spotkaniu będzie przewodniczył szef MON Bogdan Klich.