"Pan Tyszkiewicz ma odpowiednie zdolności do kierowania dużą cywilną misją obserwacyjną w złożonym politycznie środowisku. (...) Jestem pewna, że poprowadzi tę misję ku nowym osiągnięciom w celu wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności Gruzji i całego regionu" - oświadczyła w komunikacie szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Reklama

Decyzja o nominowaniu generała, zgłoszona przez Ashton, została zatwierdzona we wtorek przez ambasadorów UE. Gen. Tyszkiewicz zastąpi na tym stanowisku Niemca Hansjoerga Habera, który dowodził EUMM od początku utworzenia misji w roku 2008 po konflikcie rosyjsko-gruzińskim.

Misja liczy w tej chwili ponad 200 obserwatorów. Ich zadaniem jest m.in. monitorowanie wdrażania porozumienia o zawieszeniu broni wynegocjowanego przez UE po konflikcie między Rosją a Gruzją w sierpniu 2008 r.

Wcześniej nominację gen. Tyszkiewicza ogłosił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski."To, że gen. Tyszkiewicz, były dowódca wielonarodowego kontyngentu w Iraku i nasz były ambasador w Bośni i Hercegowinie będzie szefem misji monitorującej Unii Europejskiej w Gruzji, kraju, z którym łączą nas specjalne więzi, kraju członkowskim Partnerstwa Wschodniego, to kolejny punkt w procesie wypełniania przez naszych rodaków tego, co powinno być sprawiedliwym geograficznym parytetem w instytucjach europejskich" - powiedział w czerwcu szef MSZ.

Wyraził zadowolenie, że kolejny Polak został doceniony przez Unię Europejską. Obecnie dyrektorskie stanowiska w UE obejmują m.in. Maciej Popowski - zastępca sekretarza generalnego europejskiej służby działań zewnętrznych (ESDZ) oraz generał Adam Sowa - zastępca szefa Europejskiej Agencji Obrony (EDA). Jerzy Buzek jest przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a Janusz Lewandowski unijnym komisarzem ds. budżetu.

Gen. broni Andrzej Tyszkiewicz w r. 2002 został zastępcą dowódcy Wojsk Lądowych. W latach 2005-2010 był ambasadorem RP w Sarajewie. Przez kilka lat był szefem Polskiego Zespołu Kontaktowego, a potem szefem Narodowego Przedstawicielstwa Wojskowego przy Kwaterze Głównej Sił Zbrojnych NATO w Europie (SHAPE).

Wcześniej pełnił funkcje attache wojskowego w ambasadzie RP w Turcji, kierował Zespołem Inspekcji Wojska Polskiego, był też zastępcą dowódcy Warszawskiego Okręgu Wojskowego. W karierze dowódczej przeszedł przez stanowiska szefa sztabu i dowódcy pułku, brygady i dywizji. Dowodził 6. Brygadą Powietrzno-Desantową. Studiował w Akademii Wojskowej im. Frunzego i Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR. Tyszkiewicz ma 62 lata.

Reklama

We wcześniejszym wpisie na Twitterze Sikorski napisał, że "kolejny kompetentny Polak będzie ambasadorem Unii, w kraju Partnerstwa Wschodniego. Bo jesteśmy coraz skuteczniejsi".