Dziennik Gazeta Prawana logo

Debata nad raportem Millera w Senacie

3 sierpnia 2011, 14:47
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W środę po godz. 14 w Senacie rozpoczęła się debata nt. ustaleń polskiej komisji ws. katastrofy smoleńskiej. Informację przedstawia szef komisji, minister SWiA Jerzy Miller. Obecny jest też szef NPW gen. Krzysztof Parulski.

Wniosek o uzupełnienie senackiego porządku obrad o punkt dotyczący przedstawienia informacji rządu na temat ustaleń dokonanych w trakcie postępowań dotyczących katastrofy Tu-154M z 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem był już kilkakrotnie składany przez senatorów PiS na poprzednich posiedzeniach izby.

Z przedstawionego w miniony piątek raportu komisji Millera wynika m.in., że załoga Tu-154M, który 10 kwietnia ubiegłego roku rozbił się pod Smoleńskiem, chciała wykonać jedynie próbne podejście do lądowania, nie wykonała jednak automatycznego odejścia m.in. z powodu braków w wyszkoleniu w 36. specpułku. Komisja stwierdziła m.in., że piloci przewożący najważniejsze osoby w państwie nie ćwiczyli na symulatorach lądowania w skrajnie trudnych warunkach, przy wykorzystaniu systemu TAWS.

Eksperci podkreślili też w dokumencie, że były braki w szkoleniu dotyczącym współpracy załogi pomiędzy sobą - efektem było to, że dowódca załogi był "nadmiernie obciążony". Wskazali również na nieprawidłowości w wyposażeniu lotniska i pracy rosyjskich kontrolerów - m.in. polska załoga mylnie była informowana, że jest na właściwej ścieżce i kursie.

Według komisji, nie było bezpośrednich zewnętrznych nacisków na załogę, by lądowała w Smoleńsku; dowódca Sił Powietrznych gen. Andrzej Błasik w końcowej fazie lotu był w kokpicie Tu-154M, nie ingerował jednak w działanie ani kapitana, ani załogi.

W efekcie raportu do dymisji podał się minister obrony narodowej Bogdan Klich. Media spekulują o kolejnych dymisjach w wojsku związanych z ustaleniami komisji Millera.

O raporcie nt. katastrofy przygotowanym przez komisję kierowaną przez Millera dyskutowali w środę także posłowie sejmowej komisji obrony.

W minionym tygodniu Naczelny Prokurator Wojskowy Krzysztof Parulski ujawnił - nie podając szczegółów - że prokuratura wojskowa zamierza stawiać zarzuty w śledztwie smoleńskim w wątku wojskowym.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj