14 grudnia zmieniony projekt budżetu, który we wtorek ma przyjąć rząd, trafi do Sejmu. Kluby szukają nowych frontmanów, którzy będą w stanie udźwignąć dyskusję o budżecie i zapowiedziach Tuska z expose.

Największy problem ma SLD. W wyborach odpadli doświadczeni posłowie, którzy zajmowali się finansami, m.in. Marek Wikiński, Anita Błochowiak, Bożena Kotkowska czy Stanisław Stec. – Nie ma kim ich zastąpić – przyznaje nieoficjalnie jeden z polityków Sojuszu. Dlatego ten ciężar bierze na swoje barki szef klubu, Leszek Miller.

SLD usiłuje też wypromować jako frontmana od finansów Dariusza Jońskiego. To właśnie on przedstawiał wczoraj propozycje w sprawie emerytur, zresztą pierwsze od expose. SLD zaapelował do premiera o poparcie obywatelskiego projektu OPZZ w sprawie emerytur z poprzedniej kadencji (projekt czeka na rozpatrzenie, bo nie podlega zasadzie dyskontynuacji). Zgodnie z nim kobiety mogłyby przechodzić na emeryturę po 35 latach pracy, a mężczyźni – po 40. – To staż pracy, a nie wiek, powinien decydować o tym, kiedy przechodzą na emeryturę – podkreślał Joński. Politycy Sojuszu pracują też nad swoim zapleczem gospodarczym. Mają je stanowić eksperci z Instytutu Europejskiego, think thanku, którego szefem rady jest właśnie Miller oraz współpracownicy Grzegorza Kołodki.

Do budżetowej ofensywy szykuje się też PiS, który utworzył zespół gospodarczy do recenzowania prac rządu. Wypracowaniem stanowiska w sprawie budżetu będzie kierowała Beata Szydło. W skład zespołu wchodzą też klubowi eksperci od ekonomii, m.in. prof. Jerzy Żyrzyński, Paweł Szałamacha, Przemysław Wipler, Zbigniew Kuźmiuk. PiS liczy też na doświadczenie Janusza Śniadka w sprawach gospodarczych i polityki społecznej. Zespół zbiera się dziś. – Generalnie będziemy pytać o konstrukcję budżetu. Dużo pytań będzie dotyczyło realności projektu ustawy – mówi „DGP” Beata Szydło.

Twarzą Ruchu Palikota jest sam Janusz Palikot. Poza nim do sporów o budżet i gospodarcze plany rządu szykują się były poseł SLD Sławomir Kopyciński i sejmowy debiutant Armand Ryfiński.

Pomysłów Rostowskiego bronić będzie sejmowa ekipa Platformy, z nowym szefem komisji finansów Dariuszem Rosatim na czele. Wspierać go będą Sławomir Neumann, Paweł Arndt, Krystyna Skowrońska i Adam Szejnfeld. W sprawach dotyczących polityki społecznej częściej niż ostatnio ma zabierać głos także Joanna Kluzik-Rostkowska.