Przedstawiłem lekarzom konkretne projekty zmian w prawie, a decyzja o zawieszeniu protestu należy do nich - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz po spotkaniu z organizacjami lekarzy, którzy prowadzą protest pieczątkowy. Wypełniłem złożoną publicznie deklarację i oczekuję tego samego od środowiska lekarskiego - powiedział Arłukowicz.

Reklama

Lekarze wcześniej zapowiedzieli, że na razie nie zawieszą protestu. W poniedziałek po południu w Warszawie spotkali się przedstawiciele czterech organizacji: Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Porozumienia Zielonogórskiego, Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz lekarzy skupionych wokół portalu internetowego Konsylium24, które pod koniec grudnia wydały rekomendację w sprawie nieokreślania przez lekarzy na receptach poziomu odpłatności za leki.

Lekarze domagają się m.in. nowelizacji ustawy. Zapowiedzieli, ze oprócz pieczątek na receptach będą wpisywać międzynarodową nazwę leku, co według nich ułatwi pacjentom kupowanie najtańszych odpowiedników lekarstw.

Szef Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski poinformował, że decyzja o ewentualnym zawieszeniu protestu pieczątkowego lekarzy zapadnie po przedstawieniu jasnego harmonogramu wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących refundacji. Krajewski poinformował o ustaleniach lekarskich związkowców m.in. z Porozumienia Zielonogórskiego i Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy po poniedziałkowym spotkaniu przedstawicieli tych organizacji z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem.

Poinformował, że podczas spotkania minister opowiedział o proponowanych projektach zmian m.in. w ustawie refundacyjnej i rozporządzeniu dotyczącym recept. "Te zmiany zmierzają w kierunku kompromisu, przyjmujemy je za dobrą monetę - dodał. Jednocześnie zaznaczył, że podczas spotkania lekarze nie otrzymali tych projektów na piśmie.

Z kolei Arłukowicz poinformował w poniedziałek, że resort przygotował projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, który przewiduje usunięcie przepisów dot. karania lekarzy. Projekt w trybie pilnym ma trafić na wtorkowe posiedzenie rządu. Resort proponuje ponadto zmianę rozporządzenia ws. recept. Lekarze nie musieliby wpisywać na recepcie poziomu odpłatności za leki mające jeden poziom refundacji.

Reklama