Prezes NBP działając jako gubernator reprezentujący Polskę w EBOiR zgłosił kandydaturę Jana Krzysztofa Bieleckiego na prezesa tego banku, na czteroletnią kadencję zaczynającą się w lipcu 2012 roku" - poinformowało biuro prasowe NBP. Głosowanie Rady Gubernatorów w sprawie wyboru nowego prezesa odbędzie się 18-19 maja w Londynie podczas dorocznego spotkania EBOiR.

Reklama

Jan Krzysztof Bielecki, były premier, obecnie szef Rady Gospodarczej przy premierze, pracował już w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, w 1993 r. został w nim przedstawicielem Polski.

Bielecki urodził się w 1951 r. w Bydgoszczy. Ukończył wydział Ekonomiki Transportu Wodnego Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1973-1980 był asystentem w Instytucie Ekonomiki Transportu Wodnego na tej uczelni. Od końca 1980 r. Bielecki był ekspertem ekonomicznym NSZZ "Solidarność".

Po 13 grudnia 1981 r. był współpracownikiem podziemnych władz związku - regionalnych i krajowych, zajmował się m.in. ujawnianiem "wtyczek", które próbowały przeniknąć do związkowych struktur. W 1982 r. wyrzucony z Ośrodka Doskonalenia Kadr Kierowniczych Ministerstwa Handlu i Przemysłu Maszynowego za odmowę poddania się weryfikacji. Zwolniony z pracy, przez kilka miesięcy bezrobotny, był cykliniarzem, prowadził warsztat rzemieślniczy, zajmował się przewozem drewna. Przez lata bliski współpracownik Lecha Wałęsy.

Od 1985 był prezesem sopockiej Spółki Konsultingowej "Doradca" - konsultanta zagranicznego kapitału. W 1989 r. Bielecki znalazł się wśród założycieli Gdańskiego Towarzystwa Społeczno-Gospodarczego Kongres Liberałów. W wyborach z 4 czerwca 1989 r. roku został posłem w Sejmie "kontraktowym", zasiadał w klubie OKP. Był też posłem I kadencji. Od lutego 1990 zasiadał w Prezydium Kongresu Liberalno-Demokratycznego.

Reklama

12 stycznia 1991 r. objął stanowisko premiera jako następca Tadeusza Mazowieckiego. Dymisję złożył po wyborach parlamentarnych w październiku 1991 r., w których ponownie został posłem. Rząd Bieleckiego Sejm odwołał 12 grudnia tego samego roku.

Reklama

W czasie, gdy był premierem, rządowi udało się wynegocjować redukcję przekraczającego 40 mld dol. zadłużenia zagranicznego, za sukcesy uważa się też ustabilizowanie sytuacji gospodarczej i wprowadzenie w gospodarce mechanizmów rynkowych. Za jego rządów zlikwidowano m.in. ministerstwa rynku wewnętrznego i przemysłu, a w ich miejsce powołano ministerstwo przemysłu i handlu.

W rządzie Hanny Suchockiej (1992-1993) Jan Krzysztof Bielecki był ministrem do spraw integracji europejskiej i pomocy zagranicznej. W grudniu 1993 r. został przedstawicielem Polski w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju. 1 października 2003 Jan Krzysztof Bielecki został prezesem Pekao. Zrezygnował z tego stanowiska 24 listopada 2009 r.

W marcu 2010 r. stanął na czele powołanej przez premiera Rady Gospodarczej. Dziewięcioosobowa Rada, w skład której wchodzą ekonomiści, naukowcy i praktycy biznesu, ma opiniować pod kątem gospodarczym działania rządu. Bielecki jeździ konno i gra w tenisa. Nad wymienione sporty przedkłada jednak grę w piłkę nożną. Fan muzyki rockowej.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju jest międzynarodową organizacją finansową utworzoną w 1991 r., z siedzibą w Londynie; skupia około 60 państw, w tym wszystkie kraje Unii Europejskiej. 51 proc. udziałów w banku posiada Unia.

Celem banku jest wspieranie przemian gospodarczych w regionie - obejmuje państwa Europy Środkowej i Wschodniej (także w krajach byłego ZSRR) oraz państwa Centralnej Azji (w tym Turcję i Mongolię) - przez udzielanie kredytów i gwarancji, inwestycji kapitałowych oraz współpracę techniczną. Warunkiem udzielenia pomocy jest demokracja i poszanowanie praw człowieka w tych krajach. Bank udziela kredytów podmiotom prywatnym, a także rządom na m.in. na budowę infrastruktury, restrukturyzację sektorów gospodarczych i przekształceń własnościowych.