Chciałem, aby Jarosław Kaczyński nie dowiedział się o śmierci prezydenta, swojego brata, z mediów, tylko od państwa polskiego. Uważałem, że jestem to winien premierowi Kaczyńskiemu i dzieliłem się z nim moją najlepszą wiedzą i moimi przypuszczeniami na gorąco, na podstawie tych skrawków wiedzy - powiedział w piątek Sikorski dziennikarzom w Sejmie.

Reklama

>>>Zapis taśm rozmów MSZ

Odniósł się też do wypowiedzi Kaczyńskiego, że publikacja nagrań właśnie w piątek to próba przykrycia blamażu emerytalnego. Jarosława Kaczyńskiego nic nie przekonuje, a nagrania ujawniliśmy w efekcie pytań zadanych przez niego publicznie w trakcie telemostu z Brukselą. Gdyby to zrobił tydzień wcześniej, zrobilibyśmy to tydzień wcześniej - mówił szef MSZ.

Odniósł się do pytania zadanego przez prezesa PiS, skąd niedługo po katastrofie wiedział, że zawinił pilot polskiego Tupolewa. Jak przekonywał, każdy z nas był w sytuacji nagłego zdarzenia i formułowania "na szybko" pierwszych hipotez. Jeżeli ja słyszę, że otrzymaliśmy informacje z wieży, że samolot zawadził o drzewo i spadł, to odgaduję, że ktoś ten samolot sprowadził zbyt nisko - tłumaczył szef MSZ.

laz/ agy/ eaw/ gma/
Reklama