Szef rządu uczestniczy w promocji na pierwszy stopień oficerski - młodszego kapitana - ok. 400 funkcjonariuszy. Uroczystość, część obchodów Dnia Strażaka, odbywa się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Reklama

Wczoraj w dniu święta narodowego dużo mówiliśmy o dumie narodowej. Chcę powiedzieć, że tę dumę, tę narodową satysfakcję wy budujecie szczególnie rzetelnie. Kiedy mówimy o dumie z państwa polskiego, to mówimy o dumie z konkretnych instytucji, organizacji z konkretnych działań - powiedział premier. Dodał, że co roku strażacy wygrywają w badaniach zaufania Polaków do poszczególnych formacji i instytucji. Cieszycie się zaufaniem 90 proc. Polaków. Wszyscy mogą wam tego pozazdrościć - powiedział.

Zapewnił także, że wiele wskazuje na to, iż strażacy będą mogli jesienią otrzymać obiecane podwyżki (uzależnione one zostały od wykorzystania rezerwy celowej na walkę z klęskami żywiołowymi.

Na pl. Piłsudskiego zaprezentowano też nowy sprzęt strażacki, zakupiony m.in. z myślą o Euro 2012. Są to m.in. dwa wozy do rozpoznania chemiczno-biologiczno-radiacyjnego i robot do działań w strefie skażeń chemicznych.

Prócz premiera Tuska w uroczystości bierze udział m.in. wicepremier Waldemar Pawlak, który jest prezesem zarządu głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, oraz szef MSW Jacek Cichocki, któremu podlega Państwowa Straż Pożarna.

Reklama