Patriarcha Cyryl dotarł do Belwederu krótko przed godz. 18.30. Prezydent przyjął swego gościa w Sali Pompejańskiej. Po zamkniętym dla mediów spotkaniu planowane są wystąpienia prezydenta i Cyryla I.

Reklama

Patriarcha Moskwy i całej Rusi rozpoczął w czwartek czterodniową wizytę w Polsce. Odwiedził prawosławną katedrę pw. św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze, wraz z delegacją odbył też rozmowy w Konferencji Episkopatu Polski z biskupami.

Jednym z głównych celów wizyty Cyryla I w Polsce jest podpisanie wspólnej deklaracji Kościoła rzymskokatolickiego i rosyjskiej Cerkwi prawosławnej o pojednaniu narodów - polskiego i rosyjskiego.

Przesłanie do narodów Polski i Rosji zostanie podpisane w piątek na Zamku Królewskim. Ze względu na to wydarzenie pierwsza w historii wizyta patriarchy Cyryla I w Polsce ma szczególne znaczenie.

Zadaniem przesłania - jak podkreślają hierarchowie obu Kościołów - nie jest rozwiązywanie bolesnych kart historii Polski i Rosji, istotną kwestią jest natomiast, by ten dialog zapoczątkować. W dokumencie tym zawarty będzie apel do przedstawicieli obu narodów, aby prosili wzajemnie o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła.

Reklama

Podczas wizyty w Polsce patriarcha Cyryl spotka się też z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem, złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza i na cmentarzu żołnierzy radzieckich, a w sobotę i niedzielę będzie gościł w Białymstoku, Hajnówce, Supraślu i na świętej dla prawosławnych górze Grabarce.