Niedawne wspólne przesłanie rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i Kościoła katolickiego w Polsce otwiera nową stronicę w stosunkach rosyjsko-polskich - oświadczył w środę pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji Władimir Dżabarow. Dokument dwóch Kościołów, wzywający narody Rosji i Polski do pojednania, a także wzajemnego wybaczenia sobie wszelkich niesprawiedliwości i krzywd, był tematem okrągłego stołu zorganizowanego w tym dniu w Radzie Federacji, wyższej izbie rosyjskiego parlamentu.
Wzięli w nim udział przedstawiciele obu izb Zgromadzenia Federalnego Rosji, duchowni rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i Kościoła katolickiego w Rosji, dyplomaci, aktywiści organizacji pozarządowych i reprezentanci polskiej diaspory w Federacji Rosyjskiej. Dżabarow określił jako historyczną sierpniową wizytę w Polsce patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, której głównym akcentem było przyjęcie tego przesłania. Podpisy pod dokumentem złożyli Cyryl i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik.
Rosyjski senator zaznaczył, że temat cerkiewnej dyplomacji poruszany jest w parlamencie (Rosji) po raz pierwszy. Świadczy to o epokowym znaczeniu wizyty patriarchy Cyryla w Polsce - wskazał. Z kolei metropolita wołokołamski Hilarion, kierujący Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, tj. cerkiewną dyplomacją, zauważył, że wielu ludzi, zwłaszcza w Polsce, oceniło przesłanie jako historyczne i z entuzjazmem przyjęło ten dokument.
Jednak istnieją też siły, które nie są zainteresowane umacnianiem wzajemnych relacji między dwoma krajami. Są to te środowiska, które nie chcą silnej Rosji i silnej Polski - dodał Hilarion. Natomiast przewodnicząca Kongresu Polaków w Rosji Halina Romanowa oświadczyła, że Polacy mieszkający w Rosji czekali na ten dokument, jak nikt inny, i uważają go za epokowy.
Dyrektor 3. Departamentu Europejskiego MSZ FR Dmitrij Lubinski przypomniał z kolei, że to rosyjsko-polska Grupa do Spraw Trudnych podkreśliła potrzebę nadania procesowi normalizacji stosunków między Rosją i Polską wymiaru duchowo-moralnego. Ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Wojciech Zajączkowski ze swej strony zgodził się z opinią, że bez głosu Kościołów trudno byłoby pojednać dwa społeczeństwa.
Pierwszy wiceprzewodniczący Rady Federacji Aleksandr Troszyn podkreślił natomiast, że rozwój relacji rosyjsko-polskich jest ważnym czynnikiem politycznej stabilności na kontynencie europejskim i eurazjatyckim obszarze jako takim. Zwrócił też uwagę na ożywienie stosunków między Rosją i Polską, w tym na szczeblu regionalnym.