Wanda Nowicka pozostaje wicemarszałkiem Sejmu. Posłowie nie zgromadzili wystarczającej większości do odwołania Nowickiej, po tym jak rekomendację dla niej wycofał Ruch Palikota. Za wnioskiem głosowało tylko 45 posłów - przeciw było aż 245, a wstrzymało się 13. Ostatnie dwa tygodnie były dla mnie bardzo ciężkie. Wynik głosowania traktuję jako przejaw solidarności ponadpartyjnej - dziękowała swym obrońcom posłanka.

Reklama

Jako że Nowicka mówiła wcześniej, że podda się decyzji parlamentu i sama nie zrezygnuje, oznacza to, że Ruch Palikota nie będzie miał własnego wicemarszałka. Na to stanowisko - w przypadku odwołania Wandy Nowickiej - zgłoszona została kandydatura Anny Grodzkiej.

Klub SLD jest otwarty na Wandę Nowicką, ale nie sądzę, by chciała przechodzić do nas czy do kogokolwiek innego. Mogłaby się narazić na kolejną falę krytyki ze strony kolegów - powiedział w TVN24 po głosowaniu Leszek Miller, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Do wpadki podczas głosowania przyznała się marszałek Ewa Kopacz. Wanda, wiesz, że od początku do końca trzymałam za ciebie kciuki - mówiła. Prawdopodobnie więc zagłosowała za odwołaniem Wandy Nowickiej.