Nie wiem, czy wojna. Dowiedziałem się wczoraj, że Aleksander Kwaśniewski postanowił się zapisać do nowego PiS-u, do formacji, która nazywa się PiS, czyli Palikot i Siwiec. Jestem tym zażenowany, to prawda. Ale każdy ma prawo do wolnego wyboru - także do błędu - mówi w RMF FM Leszek Miller. Potwierdził, że SLD nie przyłączy się do nowej formacji. My nie możemy zniżyć się do poziomu uprawianej przez Palikota polityki, do tego poziomu politycznego zachowania się - zapewnił. No niestety. Nie możemy akceptować słów, że pani Nowicka chciała być zgwałcona, a premier Tusk zlizuje śmietanę z kolan kardynała Nycza. Uważamy, że jest pewien pułap, poza który nie wolno wychodzić - i my na pewno nie wyjdziemy - dodaje.

Reklama

Jego zdaniem SLD nie zgadza się na pozycję partii politycznej, której ktokolwiek coś dyktuje, mówi, co ma zrobić, jaką ma być opozycją i z kim się przyjaźnić, a z kim nie. Sojusz Lewicy Demokratycznej jest dumną, silną partią polityczną, która która podejmuje suwerenne decyzje. Taka decyzja została opisana w uchwale, którą ma pan jak widzę przed sobą - stwierdził.

Wyjaśnia, że SLD też buduje szeroką lewicę. My występujemy dalej z ofertą do różnych lewicowych sił, związków zawodowych, fundacji, organizacji społecznych i kobiecych. Jesteśmy zainteresowani porozumieniem się i sformułowaniem listy szerszej niż tylko SLD - zapewnia.

Będzie debiut Ryszarda Kalisza w roli wyrzucanego z SLD. Członek Sojuszu nie może brać udziału w tworzeniu konkurencyjnej partii. Jeśli Kalisz potwierdzi słowa Kwaśniewskiego, że będzie łącznikiem Europy Plus, zostanie usunięty - zapowiedział Miller.