Pomysł pojawiła się po tym, jak Wojciech Filemonowicz, przewodniczący Socjaldemokracji Polskiej wziął udział w konferencji ruchu Europa Plus, jak podaje Polskie Radio.

Reklama

Zdaniem lidera SdPl Ryszard Kalisz mógłby być przy tym kandydatem na prezydenta całej centrolewicy skupionej w ramach Europy Plus. Wskazanie polityka innego ugrupowania - jego zdaniem - ma podkreślać m.in. otwartość jego formacji.

Wskazanie kandydata jest także dowodem na to, że Europa Plus nie ogranicza się do wyborów w Parlamencie Europejskim, ale myśli o zdobywaniu mandatów w polskim parlamencie i w samorządach. Będzie się także ubiegać o zdobycie prezydentury - podkreśla.

Ryszard Kalisz, który został zawieszony w prawach członka SLD nie odniósł się jeszcze do propozycji zarządu SdPl, tym bardziej, że ten rozpoczął dopiero procedurę wyłaniania kandydata.

Polityk Sojuszu został zawieszony po tym, jak poparł inicjatywę Janusza Palikota i Aleksandra Kwaśniewskiego związaną z tworzeniem listy lewicy do PE. Kalisz miałby być łącznikiem ze środowiskami feministycznymi.