Prezydent podkreślił, że Margaret Thatcher zajmuje szczególne miejsce w dziejach Polski i w sercach Polaków. - Pełna zdecydowania postawa premier Thatcher była dla nas inspiracją i źródłem wiary, że przedstawiciele wolnego świata wesprą naszą walkę o wolną i demokratyczną Polskę. W naszej wdzięcznej pamięci pozostanie również jej poparcie dla włączenia Polski w proces uregulowania kwestii zjednoczenia Niemiec i ostatecznego potwierdzenia granicy za Odrze i Nysie - czytamy w kondolencjach złożonych przez Bronisława Komorowskiego.

Reklama

Prezydent podkreśla, że spotkania premier Thatcher z Lechem Wałęsą, kardynałem Józefem Glempem oraz oddanie hołdu pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców podczas wizyty w Polsce w listopadzie 1988 roku były niezwykle znaczącymi gestami, dającymi nadzieję na zwycięstwo wolności i demokratyczne jutro.

Odejście tej wybitnej postaci polityki to smutna wiadomość dla wszystkich, którzy wierzą we wspólnotę wartości demokratycznego Zachodu. To dzięki dokonaniom jej pokolenia możemy się dziś cieszyć Europą wolną i prawdziwie zjednoczoną - pisze Bronisław Komorowski.